| DannyyyTGV a întrebat:

De 3 zile mi-a aparut un herpes la coltul gurii si mie mi se pare ca incepe sa creasca in lungime. Am cumparat un unguent aciclorxin dar acum a facut coaja... e prima oara cand imi apare unul... E ceva grav? Va mai recidiva? Funda pentru cel mai rapid raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Herpesul este infectie incurabila, deci odata ce o persoana a fost infectata cu HSV, virusul ramane in organism pentru restul vietii. Acesta se ascunde in anumite tipuri de celule nervoase si se pot reactiva. Reactivarea infectiei poate fi provocata de stress, oboseala sau alta infectie cum ar fi o raceala sau gripa. Medicamentele pot doar ameliora simptoamele si scurta perioada manifestarii acestora.
http://www.i-medic.ro/......-si-hsv-ii

| katy a răspuns:

Herpesul de fel iese ori cand faci febra, ori daca bei dupa cineva din acelasi pahar sau sticla, ori daca ti-a fost sete si nu ai baut apa.aciclovirul e foarte bun, intinde ungunetul pe toata portiunea herpesului si in cateva zile o sa-ti treaca, daca a prins coaja se vindeca si de recidivat, se poate in cazurile pe care ti le-am mentionat sus si de fel daca e sa faci din nou iti va iesi in acelasi loc in care ai acum

| DannyyyTGV explică (pentru katy):

Pai... febra nu am deci inseamna ca a doua varianta... Dar stii cam in cate zile imi va trece?

| katy a răspuns (pentru DannyyyTGV):

Tine locul curat si aplica de 2-3 ori acea crema pe herpes depinde cat e de mare, de intins in maxim 4-5 zile cred ca o sa-ti treaca daca te dai des cu crema

| AnnielaIoana a răspuns:

Un tratament antiherpetic dureaza 5 zile timp in care se aplica unguentul pe zona afectata de 5-6 ori pe zi.In caz ca nu-ti trece mai poti prelungi tratamentul inca 5 zile.Majoritatea herpesurilor dispar intr-o saptamana, cel mult doua.I-a ceva pentru imunitate(echinaceea), spala-te pe maini dupa ce atingi herpesul pentru a nu se raspandi in alte zone, in caz ca simti nevoia sa te scarpini acopera herpesul cu un tifon.