| rbf123 a întrebat:

vreau sa slabesc vreo 20 de kg si vreau sa tin o dietă bună.A tinut cineva una care a dat rezultate? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yinsho01 a răspuns:

Eu nu mai cred în diete de ceva timp. Singurul lucru pecare îl poți face pentru tine (să slăbești și să te simți mai bine în corpul tău) este să adopți un stil de viață mai sănătos. Cum poți face asta? Bineînțeles, urmând mai multe reguli și având grijă la ceea ce mănânci - nu te aștepta să scapi de tot surplusul de grăsime intr-o săptămână. Pentru început, îți propun să îți începi ziua cu un pahar de apă rece (să te trezești și să îți reglezi metabolismul) sau un pahar cu apa rece/caldă în care pui jumătate/câteva felii de lămâie (ajută la detoxifiere). Micul dejun este foarte important, nu sări peste el! Încearcă să ocolești pe cât posibil mezelurile/produsele procesate și consumă lapte cu cereale (de preferabil să nu fie musli deoarece conțin multe calorii) /cacao, poate o ceașcă de cafea/ceai. Sau mai poți mânca un ou/două ouă fierte alături de o roșie și de o felie de pâine de casă sau integrală. Ori avocado întins pe pâine cu roșii etc. Alege alimenente care nu necesită mult gătit pentru că își pierd din proprietăți - astfel, în loc să asimilezi proteine etc. tu asimilezi doar cantitatea aceea de mâncare. Apoi, peste o oră/două, normal că o să îți fie foame - să nu fugi către primul fast-food deoarece știu că o să îți pară rău când iar nu te mai încape perechea aceea de blugi. Fii deștept/deșteaptă și mănâncă o banană/un măr sau alt fruct/o punguliță (40 - 60g) de alune, arahide etc., nu uita să bei apă, nu suc. La prânz, totul depinde de mediul în care te înconjori. Dacă încă locuiești cu părinții, cel mai sigur vei fi nevoit să mănânci ciorba mamei. Mulțumește-i, este un preparat care e sățios și sănătos, chiar dacă de obicei este reîncălzită. Dacă locuiești singur, vei fi tentat să pleci la o shaormărie - te rog, abține-te. Dacă stai în casă, gătește ceva ușor cu câteva alimente și care să fie sățios - găsești multe rețete pe internet explicate pas cu pas. Dacă ești la serviciu, aici e buba. Posibi, ești înconjurat de persoane care mănâncă mult și nu se vede sau de altele cărora nu le pasă și mănâncă mult și din păcate se vede. Încearcă să îți faci prânzul la pachet chiar dacă va fi obositor. După câteva ore, poți lua o mică gustare, cum ar fi un fruct, o prăjiturică făcută poate în casă etc. Cina trebuie să fie lite deoarece urmează somnul.

Reguli generale
- nu sări peste micul dejun
- bea multă apă, 2.5 - 3 litri
- nu uita să faci sport, în fiecare zi, chiar dacă mergi la sală sau optezi varianta practică și faci acasă
- mersul pe jos face piciorul frumos
- mai puțină sare
- alege coptul în locul prăjitului
- înceacă să mănânci cina cu cel mult 4 ore înainte să dormi - astfel, stomacul va digera mâncarea
- nu mai consuma sucuri din comerț
- multe fructe și legume
- evită fast-foodurile
- nu te lăsa influențat de cei care mănâncă și nu se îngrașă
- să nu pleci la cumpărături fara o listă deoarece vei fi tentat să cumperi bazaconii

2 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Mananci mai putin, daca tii dieta iti dereglezi organismul. Si sa faci sport.winking

| Franzi a răspuns:

Pe langa o dieta sanatoasa, e foarte important sa duci un stil de viata sanatos. Acest lucru inseamna odihna corespunzatoare, consum de lichide, si nu in ultimul rand, miscare! Poti citi mai multe informatii pe http://fiiinforma.ro/vreau-sa-slabesc-ajutor/