| anonim_4396 a întrebat:

Cer ajutorul vostru, ca deja am ajuns la capatul rabdarii.Sunt disperat. Inaltimea asta a mea ma termina psihic.Am 16 ani si 1.69.Cand ma trezesc dimineata, am o oglinda in care ma uit sa vad cat am crescut.(dar in fiecare dimineata). Cand trec pe langa oameni pe strada, ma uit la inaltimea lor, o compar cu a mea.(mai ales in scoala cu colegii, care zici ca is mamuti dinaia. de 1, 80!).Zi de zi ma streseaza chestia asta si nu mai suport... Am facut baschet din clasa a 5-a pana in a 7-a si putin a 8-a).Am crescut ceva atunci, dar nu prea mult(din cauza saltelei mele care era foarte tare, in cele din urma fiind schimbata cu alta in a 9-a, deoarece ma dureau foarte tare umerii.).In a 8-a aveam 1.57.In a 9-a aveam 1.61 si in a 10-a am 1.69(vedeti diferenta? salteaua tare-vs cea putin mai moale).Acm in momentul de fata nu prea mai fac sport, dar fac streching, mananc sanatos.Am 50 kg, cu toate ca mananc ca spartul(mi s-a zis ca am arderile rapide). Nu am avut inca cresterea brusca.Adica unii oameni chiar nu imi pot da seama cum de is asa inalti.(nu cred ca tine numai de genetic).Au ei ceva anume.Am 1 prieten care bea cola, si mananca chipsuri, si nu doarme noptile si are 1.81.
Eu ma chinui sa mananc patrunjel, spananc, alimente care contin mult calciu.Beau apa. Acum sa nu credeti ca mi s-a oprit cresterea, dar vreau sa fiu si mai inalt.As vrea sa imi raspunda oameni care au mai crescut in inaltime dupa 16 ani, cat au crescut, si ce au facut ca sa creasca(streching, vreun tip de sport, alimentatie(ex:stafide)). Dati-mi 1 remediu, ziceti-mi sa fac ceva.Fac orice. Daca imi zice cineva, mananca cartof crud 6 saptamani(cu siguranta ca voi creste), pai aia voi face! Dati-mi un tip de exercitiu care v-a fost folositor voua si a-ti crescut!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Sunt multi care nu au membrele inferioare si superioare si nu se mai plang. Si tu, te plangi ca nu esti inalt.
Ai rabdare ca mai cresti tu.
Pune-te si tu pe mancat chipsuri si bea cola cum face amicul tau, poate vei ajunge la inaltimea dorita. laughing

| DemBow a răspuns:

Eu la 18 ani am tot 1, 69 si nu ma plang atata. Asta numai de genetic tine, n-ai ce sa faci. Oricum mai cresti pana la 20 de ani.