| ralucaralu a întrebat:

Sportul intarzie menstruatia sau o face sa vina mai repede? Dar baile calde/fierbinti? Dar daca bei multa apa vine mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu este bine sa faci sport sau bai fierbinti in ziua dinainte de ati veni menstruatia. Acestea pot face ca mucoasa uterina sa se desprinda mai brusc si sa ai o hemoragie mai puternica. De asemenea, efortul si baile sunt nerecomandate in primele 2 zile, dupa aceasta insa se vindeca si ceea ce mai curge este doar ca sa curete ce o ramas in urma. Adica poti face baie si efort, doar cu putin mai multa grija decat de obicei.

| foxi a răspuns:

Nu au legatura unele cu altele!

| IlKvK a răspuns:

Cred ca sportul grabeste menstruatia. Nu cred ca apa are vreau efect asupra acestei probleme. Parca si la fel si baile fierbinti, dar acestea nu ajuta si la diminuarea durerilor menstruale! Este recomanda sa faci dus sau, daca chiar vrei o baie fa-o putin mai rece, dar in nici un caz fierbinte in aceasta perioada! Daca ai dureri pune o sticla cu apa fierbinte, dar nu fa baie (nu ma intreba de ce, dar asa de multe persoane m-au atentionat de asta).
Sper ca asta te-a ajutat!winking

| DiamanteleSeSparg a răspuns:

De obicei sportul grabeste menstruatia, la fel si baile fierbinti, acestea ajuta si la diminuarea durerilor menstruale.Nu cred ca are vreo legatura apa dar difera de la organism la organism.

| crisa_1520 a răspuns:

Efortul, baile calde, fierbinti, apa rece, vinul rosu, frigul, nu intarzie, are efect in timpul menstruatiei cu o pierdere mai mare, intarziere este provocata de ANEXITA, si actul sexual inainte cu o zi doua.

| veruta971 a răspuns:

Alialina, fiecare fatà are virsta ei si nu depinde de ceia ce faci da depinde cum e dezvoltat corpul tau nu conteaza sportul, apa, baile sau alt ceva crede-ma in curind iti va veni si tie trebuie putin timp si gata