| Jean09 a întrebat:

Sunt fumator de ceva timp, ma spal pe dinti dimineata si seara. Intre dintii din fata imi apare ceva negru si nu pot sa scap de el oricat m-as spala. Ce as putea face sa scap de asta? Chiar daca m-as lasa de fumat ceva timp cred ca tot nu ar disparea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt carii (daca nu folosesti ata dentara) sau tartru. Mergi la medicul tau dentist sa vada ce e si sa-ti faca un detartraj sau sa-ti curete si plombeze cariile. Acasa cu metode home-made nu ai ce sa faci.
Multa sanatate.

| PeFuga a răspuns:

Fumătorii sunt mult mai predispuși la apariția tartrului si a colorațiilor fata de restul oamenilor. Daca bei si cafea, cu atât mai mult... Singurul mod de a scapa de colorații este sa mergi la un cabinet stomatologic pentru o curățare profesionala a dintilor, apoi sa continui acasă cu periaj corect, dar si folosirea atei dentare si a apei de gura. O igienizare profesionala se recomanda, oricum, măcar o data pe an. Aceasta procedura presupune 3 manopere: Detartraj cu ultrasunete, air-flow si periaj profesional. O sa ai dintii curați si la culoarea lor naturala dupa aceea.

| ălkjmhgf a răspuns:

Mergi la dentist să-ți facă un detartraj.

| Nicolae207 a răspuns:

Lasa-te de fumat daca nu vrei sa iti pui dinti falsi la 25 de ani.

| HG_Alexandra_2000 a răspuns:

La fel pateste si tatal meu desi el s-a lasat de fumat nu este din cauza tutunului ci din cauza aierului asa ia sp dentistul

| untu a răspuns (pentru HG_Alexandra_2000):

E de la fumul tigarilor!

| untu a răspuns (pentru HG_Alexandra_2000):

Cu ce fel de pasta te speli pe dinti? Iti recomand SENSODINE sau LACALUT! Iti repara dintii si iti albeste!

| HG_Alexandra_2000 a răspuns (pentru untu):

Nu am eu nevoie de asa ceva. am si specificat ca tatal meu.

| untu a răspuns (pentru HG_Alexandra_2000):

Daca nu e pentru tine, atunci recomanda-i tatalui tau!