| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat! De o perioada de vreme am devenit mult prea sensibila si nu pot sa imi tin sub control emotiile, sunt prea puternice.Nu pot sa le mai ascund,dar ce e si mai rau e ca le am si cand nu ar trebui. Daca vad pe cineva ca plange,ca il/o doare ceva chiar si ca ii dau lacrimile, imediat incep sa plang.Parca nu as mai face diferenta intre sentimentele mele si ale altora.Am stat cam o perioada de un an sub stres zilnic si am avut parte si de niste dezamagiri mari venite de la niste oameni la care am tinut si pe care i-am ajutat.Ma doare foarte rau si faptul ca inainte eram puternica si eu eram sprijinul tuturor,toti cei din jurul meu se simteau in siguranta cu mine. Emanam multa buna dispozitie si incredere, acum sunt exact opusul.Nu imi mai pot rezolva nici problemele mele,bineinteles ca daca nu mai am nimic de oferit,toti care erau langa mine m-au parasit,plang mereu si la durerile mele si ale altora,nu stiu ce mai vreau de la viata sau vreau ceva si peste cinci minute nu mai vreau, in fiecare dimineata regret ca ma trezesc si simt o presiune atat de mare incat am impresia ca nu o sa mai pot trai asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lordofthanks346 a răspuns:

Stai linistita viata are si bune si rele si eu sunt la fel de sensibila trebuie sa te controlezi in cazul acesta, intr.un fel trebuie sa te schimbi sa nu mai dai importanta la problemelor altora ii ajuti dar sa nu suferi si tu ca nu ai de ce nu sunt problemele tale si ai grija cu prietenii ca unii sunt cu doua fete care profita ajuta-i doar pe cei care crezi ca merita in care sa te ajute si pe tine nu nu mai tu pe ei, crede-ma am trecut si eu prin faze din astea si iti spun din propia experienta si incearca sa fii putin mai indiferenta. Bafta! happy

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine si spre binele celor din jurul tau, nu prea ai ce face. Acesta este un dar divin. Marile personalitati asa sunt, foarte sensibile la problemele altora.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil este o reactie pe care o ai in urma stresului si in urma perioadei stresante pe care ai avut-o. Este posibil sa treci printr-o perioada de depresie.
Cred ca cel mai util lucru pe care il poti face este sa mergi la un terapeut sau la un psiholog. Din pacate, nu cred ca este o problema pe care sa o poti rezolva singura.

| Nonameagain a răspuns:

Te-ai schimbat, se pare ca ai nevoie de un psihiatru. Nu te jena, du-te. Spune-i excat ca si noua. E spre binele tau.