| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Vouă v-a apărut măseaua de minte? Pe mine mă doare foarte tare gingia, stânga jos.Una dintre măselele de minte stă să erupă.Cât poate să dureze asta în mod normal? La voi cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măselele de minte erup de obicei între 17 și 25 de ani, o vârstă ce corespunde, în percepția comună, cu atingerea maturității, de unde și denumirea populară a acestor molari. În foarte multe cazuri, acești ultimi molari sunt impactați în gingie, ies strâmbi, dor sau se infectează, cauzează pericoronarita, îngrămădesc ceilalți dinți pe arcade, sunt greu de curățat și chiar mai greu de tratat din cauza poziționării lor ingrate în cavitatea bucală, precum și a morfologiei atipice și, în fine, sfârșesc prin a fi extrași. Cu toate acestea, nu este obligatoriu ca măselele de minte să vă facă probleme!

Părerile medicilor stomatologi cu privire la acest subiect sunt împărțite: unii consideră că molarii de minte trebuie lăsați în pace atâta vreme cât nu creează probleme, iar alții, din contră, consideră că acești ultimi molari trebuie scoși în adolescență pentru a evita complicațiile ulterioare. Cert este că o extracție făcută în faza inițială (germectomie) este mai ușoară decât aceeași procedură pe un dinte matur.

Totuși, statisticile spun că, cel mai adesea, acești dinți fac probleme de cum apar. Pare să existe o legătură între mărimea maxilarului și măselele de minte. Este logic ca, dacă în gură nu încap fizic 32 de dinți, ultimii să iasă strâmbi sau să rămână în gingie.

Există pacienți fără molari de minte

De ce mai ies atunci măselele de minte? Se presupune că sunt structuri vestigiale și, de fapt, la foarte mulți pacienți NU mai apar deloc.

Pacienții pot avea mai puțin de 4 măsele de minte, în sensul că erup numai 3, 2 sau 1. Există și cazuri rare de hiperdonție, când pacienții au mai mult de 4 molari de minte. Însă pacienții care NU au deloc al treilea rând de molari nu mai pot fi considerați o excepție, fie și numai din motivul statistic: procentual sunt foarte mulți.

S-a observat că aceste variații sunt influențate direct dar nu în exclusivitate de rasă.

6 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

La mine mi-au crescut 2 din ele pe la 12 ani, si acum la 21 au inceput cele de sus.e ceva normal, nu trebuie sa te alarmezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morenna10):

La 12 ani masele de minte? thinking

Nu cred așa ceva!
La 12 ani, abia cresc primele masele!

Măselele de minte apar după vârstă de 18-22 de ani.
Sunt ultimele masele care apar, sunt doua sus si doua jos.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru anonim_4396):

Și surorii mele i-au apărut măselele de minte, are de abia aproape 12 ani

| Morenna10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca sunt mutant happy mie mi s-au schimbat toti dintii pana la 10.nu e la toti la fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morenna10):

Nu am spus ca ești mutant laughing

Na, chiar nu stiu...adică eu mi am dat cu părerea si spun ce stiu din teorie

E si normal ca la toată lumea sa difere organismul.
Dar mi se pare cam ciudat masele de minte la 12 ani thinking

| VIoricaBulala a răspuns:

Sfat!
Pune gheata, o sa iti aline durerea happy