| Leutzzu a întrebat:

Am o intrebare ce ziceti de dieta asta :

Micdejun: 2 feli de paine cu unt si o banana

Pranz : un bol cu supa si 4 feli de paine

Cina : o cana de lapte de vaci

Si in rest multe fructe si mult sport

Daca mananc mai multe mere ca gustare are ceva sau diferite fructe?

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Am o intrebare. care este pluralul cuvantului felie? o felie, 2. DOUAAA. felii, ca "ie" mai multe.
deci
micul dejuns. unt, grasime 80%, coafura rezista. paine = carbo, banana = carbo. deci mananci multe lipide si glucide cum rasare soarele.
pranz. supa. valoare nutritiva slaba, 4 feli (sau felii, dracu stie) de paine. deci iar fara proteine, doar glucide si lipide.
cina. o cana = 250 ml lapte = cam 9 grame proteine.

acum hai sa adunam caloriile...per ansamblu cam 800. o femeie de 15-18 ani ii trebuie macar 1500 pe zi, 1350 daca vrei sa slabesti. esti pe calea perfecta spre anorexie. duduie tu vrei sa tii o dieta pentru CE? cu atata paine si unt? vrei sa slabesti scazi carbohidratii NU mananci numai carbohidrati TOATA ziua. tu ai intr-o zi, cu resturile de la paine cam 15 grame de proteina, cand corpul uman cere macar 1g/kg corp normal, macar 1.5 daca faci sport. tu ai 10 kg? nu cred.
baga in dieta piept de pui, lactate (nu doar 1 cana pe zi), peste. scade painea, lasa untul (sau margarina si alte rahaturi). vrei sa slabesti trebuie sa ai un aport de 50-35-15 in cel mai rau caz (proteine-carbohidrati-grasimi). si macar 1300 calorii pe zi. tu momentan ai cam asa. 15-70-15 (aproximativ). si vrei sa slabesti? nu trebuie sa stai sa calculezi toate prostiile astea, trebuie sa le aproximezi.

mic dejun bagi branza/lapte/iaurt + fruct
pranz niste piept pui/peste si niste legume la gratar
seara la fel ca la pranz fara legume

intre astea 3 mese mai bagi 2 cu 1 iaurt si 1 fruct.
vrei sa faci sport, da-i corpului nutrienti.

| tz3ava a răspuns (pentru JohnnyBi):

Adevaru e ca nu a spus ca e o dieta de salbita... imi place raspunsul tau xD.

| pietrean a răspuns:

Depinde pentru ce tii dieta:sa slabest,sa te ingrasi,sa te mentii.
Apoi,depinde ce fel de paine consumi(cea alba,oricum nu este sanatoasa si nici cea gata feliata),depinde cand mananci fructele(mai ales merele), deoarece pot balona, au aciditate, nu ai mentionat varsta, sexul.
Organismul are nevoie si de proteine(tu, vad ca nu ai mentionat).

| tz3ava a răspuns:

Manacia supa cu paine happy? paine si ea ingrasa dar e necesare incearca sa tai din alea 4, si untu ar trebui sa fie cu mai putine grasimi in general un unt are 80-65 % grasimi. in rest si se pare ok mai pune si niste legume, salate...