| Raluca345 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti o cura de tinctura de propolis pentru 12 ani si 33 ani! VA ROG MULT! FUNDA! (SA IMI SPUNETI CATE PICATURI, CAND Si. )

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tinctura de propolis se pune in mierea de albine, se amesteca bine si se ia cate 1 lingurita de 3 ori pe zi, inainte de mesele principale cu jumatate de ora.
Pentru 12 ani, masurile sunt la jumatate (adica jumatate de lingurita de miere cu tinctura, de 3 ori/zi).

Amestecul de tinctura de propolis cu miere este asa:
- 1kg de miere de albine de salcam (ca-i cea mai buna)
- 100 ml tinctura de propolis
Se mai pot adauga si:
- laptisor de matca
- si polen macinat 200gr.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cel mai puternic antibiotic din natura, cel mai bun cicatrizant intern, extern. Baga in tine imunitate si amelioreaza afectiuni de mate si stomac, panseaza / cicatrizeaza ranile gastrice, ulcer. Mai vezi benefiicii pe net. Unii spun ca singura contraindicatie e pentru cei cu afectiuni la rinichi. In practica cunosc astfel de afectati si nu au nici pe naiba de la propolis. 1. Tinctura e cam scarboasa de baut mai ales pentru copii. Cine poate lua eu zic 1-2 capacele ( de sticla Cola ). 2. Mai eficient / simplu - O bobita de propolis cat o mazare mare se mesteca ca pe guma, cand te plictisesti o inghiti ce ramane. 3. Bulgarele de propolis pus la frigider se poate da prin razatoare - un capacel ras. Acest praf trece cam greu pe gat dar se poate lua cu o lingura de miere. Toate metodele se iau dimineata pe matu gol si eventual inca o data inainte de cina. Cel mai important - Nu avem incredere in produsele din comert ca toate sunt falsuri, e demonstrat de analize de laborator facute de A. Apicola si alti independenti. Valabil si la miere si alte apicole. Cumperi propolis bulgare de la un stupar de incredere si iti faci ce vrei din el, singur. Vezi ca e chiar sezonul cand se recolteaza. Studiaza mai ales pentru copil beneficiile polenului. Cica sunt cure recomandate de 2 ori / an -1 luna.