| MiSSyoUNow a întrebat:

As dori sa imi raspunda la intrebare doar cei care au incercat sau stiu persoane care au incercan dieta Dukan. Cum este regimul? Functioneaza? Sora mea vrea sa slabeasca intre 30 si 40 de kg. Cate zile ar trebui sa tina faza de atac? Dar a 2-a? Dar consolidarea? Ofer funda celui mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
| crm11 a răspuns:

Dieta dukan este o dieta hiperproteica adica se bazeaza numai pe proteine, are 4 fase:de atac, de coaziera, consolidare si ultima de stabilitate...
In 1 fasa are voie sa manance numai proteine, in a 2 poate sa alterneze o zi pp(proteine pure) 1 zi pv"(proteine si legume").in a 3 trebuie sa ti regim pentru fiecare kg pierdut 10 zile. in a 4In aceasta consta etapa definitiva de stabilizare. si ai si cateva reguli pentru toata viata :O zi pe saptamana, joia, va fi pentru tot restul vietii o zi de atac. Adica in acea zi veti manca doar proteine exact ca si in perioada de atac;
Abandonearea ascensoarelor in favoarea mersului pe scari;
3 linguri de tarate de ovaz pe zi( in faza de atac 1ji jum, croaziera in 2 lig, consolidare in a 3
eu am cartea daca o intereseaza si o pot ajuta cu cv poate intrebari ce se gasesc in carte cautama pe id de mess andreea_coroama
succes!

3 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

O dieta de asemenea anvergura trebuie supervizata de o echipa de medici specialisti.
Cei care iti dau raspunsuri si iti zic cu totul altceva, ori au o problema psihica ori sunt total ignoranti.
Orice persoana care are cunostinte minime de medicina(chiar si un copil de cls a 8 a) stie ca se poate muri lejer, fara probleme, daca se scade in greutate mai mult de 10 kg fara supervizarea unui medic specialist.

| luliluli a răspuns:

Informeaza-te de pe site: dietadukan.ro
Mie mi se pare un regim greu, avand in vedere ca in perioada de atac nu ai voie sa mananci deloc legume sau fructe,, iar restrictia pentru fructe se mentine f mult timp. L-am inceput de 2 ori si nu am reusit sa-l tin. poate iarna este mai usor (mie imi plac fructele).
Am insa o prietena care a slabit mult cu aceasta dieta. cred ca e foarte important sa te ajute cineva si sa-ti pregateasca diferite preparate din alimentele permise, astfel incat sa existe diversificare si efortul sa fie mai usor...
succes surorii tale!

| MiSSyoUNow explică (pentru luliluli):

O sa ii zic sa se uite pe site! Mai astept raspunsuri. Daca al tau e cel mai bun ai fundita! :*