| Raul4825 a întrebat:

Ca si abonat al acestui site, stii bine ca ochelarii de vedere, lentilele de contact si operatiile cu laser nu sunt niste mijloace de a imbunatati vederea asa cum trebuie...natural.

Stii deja ca antrenandu-ti si relaxandu-ti ochii si consumand alimente sanatoase bogate in nutrientii de care acestia au nevoie(vitaminele si mineralele vederii), sunt alternativele naturale care te vor ajuta sa vezi clar.

Dar totusi, iata niste metode interesante de care s-ar putea sa nu mai fi auzit pana acum... s-ar putea sa te surprinda. Acestea sunt doar doua si iti voi da detalii in acest articol despre fiecare.

Asculti muzică?

Si aici ma refer la ascultatul muzicii clasice. Introduc muzica clasica in discutie, deoarece probabil ai auzit ca muzica clasica ajuta la obtinerea unor performante mai bune in timp ce muncesti. Deasemenea s-a mai spus ca, copiii din pantece care sunt expusi la muzica clasica se dezvolta mai bine ca si ceilalti copii din pantece care nu au fost expusi pe o perioada mai indelungata la muzica clasica.

Acest lucru este valabil si pentru plante. Dar ascultand Mozart sau Chopin, iti poti imbunatati vederea?

Un studiu facut in Brazilia sugereaza ca raspunsul ar fi DA! Cercetatorii au testat niste studenti, lasandu-i sa asculte Mozart timp de 10 minute inainte sa fac un test de vedere. Rezultate pe care le-au avut acesti studenti au aratat ca s-au descurcat mai bine la testele de vedere decat un alt grup de studenti care au facut acelasi test de vedere, dar care n-au ascultat muzica inainte.

Care sa fie totusi "smecheria" aici? De ce oare cei care au ascultat muzica li s-a imbunatatit subtil acuitatea vizuala? Raspunsul este simplu. Cei care au ascultat muzica clasica, li s-a stimulat mai bine unul din simturi - auzul. Stimuland acest simt, in acel timp de 10 minute vederea a fost mai putin solicitata, ceea ce i-a permis sa se relaxeze si sa se odihneasca mai mult...mai ales daca muzica era relaxanta!

Acum probabil ne intrebam daca si alte genuri de muzica ne-ar ajuta sa ne imbunatatim cat de cat acuitatea vizuala... eu cred ca si alte genuri de muzica ar putea face asta, atata timp cat ne place ce ascultam si atata timp cat ne relaxeaza. Si poate nu neaparat! Insa merita testat!

Poti sa treci aceasta metoda pe lista obiceiurilor tale zilnice pe care trebuie sa le faci pentru a-ti imbunatati natural vederea! Daca observi vreo imbunatatire dupa un timp(minute, ore, zile, saptamani...chiar luni, de ce nu?), te rog sa-mi scrii.

Jocurile VIDEO

Data viitoare cand le vei spune copiilor tai (sau sotului), sa nu se mai joace jocuri video fiindca le "strica" ochii, ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte. Intr-un studiu publicat pe larg, cercetatorii de la o universitate din America, ne-au aratat ca oamenii care se joaca jocuri video DE ACTIUNE, pentru cateva ore in fiecare zi, timp de o luna, si-au imbunatatit acuitatea vizuala cu aproximativ 20%.

Testul vizual a constat in masurarea abilitatii de a identifica litere dintr-o multime de oameni sau dintre alte simboluri - asemanator cu un optotip standard.

Cand joci jocuri VIDEO, acestea duc sistemul vizual uman pana la limita, iar creierul se adapteaza cu acest lucru. Sunt sigur ca daca te esti pasionat de jocuri si citesti acest articol, te vei bucura din plin fiindca practic aceasta este o metoda care te poate ajuta sa-ti imbunatatesti considerabil vederea... din pasiune. S-ar putea ca unii care sunt pasionati de jocuri si poarta ochelari sa nu creada ce spun acum, fiindca nu simt cum isi imbunatatesc vederea jucandu-se.

Ei bine, aici tin sa mentionez ca nu jucandu-te orice joc, te va ajuta sa-ti imbunatatesti acuitatea vizuala. De exemplu daca te joci un joc care te face sa-ti atintesti privirea mai mult in centrul ecranului, acela nu prea ii face bine vederii tale. Jocul trebuie sa fie interactiv si sa te faca sa-ti muti rapid si constant vederea pe intregul ecran. Facand asta, fii sigur ca in timp va fi bine pentru ochii si vederea ta.

Iar daca vei incepe sa lacrimezi, este foarte bine. Ochii contin mult lichid si au nevoie sa fie tot timpul lubrifiati, alfel vei ajunge sa dezvolti sindromul "ochiului uscat" si sunt sigur ca nu-ti doresti asta.

Pana data viitoare cand vin cu un nou articol, incearca sa adaugi aceste doua metode speciale, ca sa le zic asa, pe lista obiceiurilor tale(daca ti-ai facut una... daca nu, iti recomand sa-ti faci si sa te tii de ele). Pentru a implementa un obicei bun, de regula trebuie sa-l inlocuiesti cu unul rau.

Procesul implementarii unui obicei dureaza aproximativ 20 de zile. E mai greu la inceput, dar dupa ce ai trecut de acest prag, metodele, au devenit obiceiuri si deja ti se vor parea mai usor de efectuat. Pentru inceput e suficient daca te apuci de 5-7 metode care in 20-21 de zile trebuie sa-ti devina obiceiuri.

Apoi incepi cu alta serie(iti poti alege pana in 10 metode/tehnici daca crezi si simti ca esti in stare) care trebuie sa dureze aproximativ tot 20 de zile, apoi incepi cu alta serie si tot asa, pana cand aplici tot ce trebuie aplicat si pana cand te vei trezi ca nu mai ai nevoie sa porti ochelari sau lentile de contact! Cu alte cuvinte, pana iti atingi scopul!

Pentru o vedere perfecta pe viata,

Daniel.

3 răspunsuri:
| nomoretears1111 a răspuns:

Bun, si cu ce te putem ajuta?

| Raul4825 explică (pentru nomoretears1111):

Pe mine? haha :))) Ma faci sa rad. Eu cred ca pe altii pot ajuta. Apropo...Cel care a creat acest articol nu sunt eu. Daniel Dinu este autorul. Are site-ul vedereperfecta.com. Aici e linkul site-ului pe care il recomand tuturor cu probleme de vedere: http://vedereperfecta.com

| Raul4825 explică:

Intra pe site-ul http://vedereperfecta.com pentru mai multe detalii.