| SingleForOne a întrebat:

Ce mâncare sau meniuri gătite se recomandă persoanelor care sunt în categoria BRGE?

De regulă, probleme de stomac, fiere, ficat, colon, etc.

Un medic mi-a spus că am polipi la colon, și de asta simt că am dureri "tăioase" în zona ficatului/fierei, și mi-a recomandat o listă de produse ok și una pentru a nu mai consuma pe viitor (deși, am tot consumat din acestea). Nu sunt în totalitate de acest diagnostic, dar nu am de ales.

Produsele ok ar fi: carne de pui fiartă, cartofi și morcovi fierți, lapte/iaurt degresat sau cu puține grăsimi, paste, orez, porumb, fructe fierte sau piure, spanac, fasole verde, mazăre, dovlecei.

Mai sunt și altele? Ce rețete aș putea face din astea?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Polipii din colon SE POT INDEPARTA colonoscopic si intr-o luna poti manca aproape orice!

Pentru problemele de ficat /fiara exista diete speciale.
In aceste cazuri este interzis consumul de grasimi, prajeli si unele legume greu digerabile (varza, conopida, fasole boabe etc.).
In rest, trebuie sa mananci cantitati mai mici, de 5 ori pe zi, cat mai diversificat, multe legume fibroase si cel putin 2 litrii de lichide zilnic.
(vezi dieta pentru boli de ficat si de fiere)

| StoicAnalysis a răspuns:

Adica mai pe scurt, nu ai voie prajeli, grasimi, carne rosie si alimente procesate. O sa cam stai mai mult in bucatarie la inceput pana iti intri in mana, datorita faptului ca nu mai poti manca nici o mancare semi preparata sau preparata de la magazin, dar cu timpul ai sa reusesti sa te integrezi in regim. Si vezi ca nu ai voie iute sau otet. Daca totusi ai preferinte de mancare putin condimentata, poti sa pui ceva iute, dar foarte putin, cat sa simti slab acea senzatie de iuteala pe limba.

Si vezi sa te duci mai des la control. E posibil sa iti scoata cu timpul si polipii prin colonoscopie. E o procedura mai siloasa, dar scapi de ei.

| SingleForOne explică (pentru StoicAnalysis):

Am înțeles. Dar legat de preparat mâncare, conform unei rețete, nu am idee ce rețete să caut.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru SingleForOne):

Ia in calcul toate legumele si fructele de la magazin pe care le vezi, si daca faci o cautare pe app store sau google play ai sa dai de aplicatii in care tu doar introduci ingredientele si iti da retete automat. Si ai de unde sa alegi.

| norisorulpufos a răspuns:

Depinde cat de pretentios esti.
Cartofii poti sa-i faci la cuptor.
Apoi ii tai in patru si pui ceva peste ei.
Pastele le poti fierbe si apoi le amesteci la alegere cu:
1.sos de rosii
2.conserva de ton
3. busuioc prospat si fructe de mare
4.parmezan
Orezul fiert merge bine cu ardei gras, ceapa, rosii.
Spanacul merge cu orez.
Incearca sa mananci varza murata.
Si castraveti murati.
Probiotice, cum ar veni.