| AmyAmaliaNebunikah112 a întrebat:

Cum se prepara un strudel?winking FUNDOI

Răspuns Câştigător
10 răspunsuri:
| FiddleStick a răspuns:

Pe o tava de placinta :

500 gr faina
1 cana de apa calduta
1 lingura de otet
3 linguri ulei ( nu puneti de masline ca omoriti strudelul Laughing )

umplutura :
6 mere
1 cana de zahar ( aceeasi de la apa )
scortisoara
sau /si stafide inmuiate in rom+bucati de ciocolata + bucati de nuci prajite

zahar pudra pentru la sfirsit

se face o gaura in mormanul de faina si se toarna in mijloc otetul si uleiul apoi incet incet apa calduta pentru ca s-ar putea sa nu fie de folo toata sau s amai trebuiasca la mine a fost perfect

se framinta aluatul pina devine elastic si se face o bila, peste el ca un clopot se aseaza cu fundul in sus o oala care a fost incalzita pe flacara de la aragaz, si peste ea un servet de bucatarie. atentie sa nu atingeti aluatul cu oala fierbinte se lasa asa pina se raceste si in timpul asta pregatim merele rase / taiate cuburi / taiate felii / calite cu zaharul sau ne calite ( eu le pun mereu crude dar e chestie de gust si preferinta), se adauga pe linga zahar si aromele

Aluatul se intinde o foaie mare sau 2 mai mici sau cum am facut eu care nu sunt mare experta in intins foi ( deci aviz incepatorilor) 6 foi mai mici. intinse pe rind, in timp ce le intind le ung cu putin ulei si sucitorul la fel. asa aluneca mai bine, nu se lipesc si sunt gata unse... dc nu vreti cu ulie se poate si presarat cu faina dar cind formati sulurile ungeti foile cu ulei sau unt topit, apoi umplute cu un strat de mere si rasucite. apoi asezate unul linga altul ( sulurile) pe tava cu hirtie de copt... se ung cu ulei. si se dau la copt. la 180 °C pina se rumenesc.Bafta la prepararewinking.

| bursuc001 a răspuns (pentru FiddleStick):

Bună, @george1997x14!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @george1997x14 este :
http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/strudel_cu_mere-572/

Toate cele bune.

| AmyAmaliaNebunikah112 explică (pentru FiddleStick):

Buun! Merci!

| Trynda a răspuns:

Pai poti sa cumperi aluat deja facut de la alimentara. Nu e scump si iti ajunge de 2 strudele mari.

Daca ai acel aluat il intinzi, il tai pe jumatate si apoi te apuci de fructe(mere in special, daca e de mere). Merele le razi pe razatoare, le scurgi de zeama si apoi pui praf de scortisoara ca altfel nu are aroma. Pui pe foietajul acela si rulezi, dai cu un ou pe deasupra(ou batut, nu ochihee hee ) si il pui la cuptor. Cam o jum de ora la 180 de grade. Si gata.

| XatomisX a răspuns:

Trebuie sa parcurgi cativa pasi foarte importanti:

iei de la maica-ta 5 lei apoi te duci la simigerie si ceri 300 de grame de placinta cu branza dulce apoi te duci acasa si o mananci foarte simplu eu asa fac

| AmyAmaliaNebunikah112 explică (pentru XatomisX):

Haha rolling on the floor si eu mai fac asa d ar voiam sa incerc sa fac cu prietenelewinking