| εмiLч97 a întrebat:

Hei happy am o pisicuta british de anul trecut si de fiecare data i-am facut deparazitare si vaccinurile (sunt la apartament si nu o scot afara). Azi cand am periat-o si am vazut o chestie mica pe blanita ei pe gat si cand am miscat-o a inceput sa mearga. Ma gandesc ca o fi un purice. Am cautat pe net si solutii naturiste impotriva puricilor ar fi un spray diluat cu otet de mere si cateva picaturi cu ulei de lavanda la baza cozii si la gat (pe un site spunea ca dupa baie, eu nu ii fac baie pentru ca nu iese afara si a spus si doctorul veterinar ca nu e cazul. As putea sa aplic pe blanita ei asa cum e?) ce metode ar mai trebui sa folosesc. Va rog frumos sa tratati intrebarea cu seriozitate si sa raspunda doar cei care au pisica si au trecut prin asta.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, i ai o zgardă antipurici, o pui la gitul ei, gasesti asa ceva la orice petshop, atentie cu sprayurile ca ea se linge, si pot fii otrăvitoare, daca totusi dai cu spray de purici, îi dai numai la gît, nicidecum pe lăbuțe sau pe blăniță, că lingîndu se ia tot sprayul acela si poate murii otrăvită, dar la git e altceva, ca nu ajunge cu limba sa se spele, pisicuta are un an? Sa i ti traiasca.