| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema de cativa ani imi caut mereu de munca si nu reusesc sa gasesc ceva stabil. Am reusit sa termin o facultate insa acum imi caut in alt domeniu pentru ca am nevoie sa strang bani de nunta. Am stat si am analizat si ar fi mai multe probleme. Mereu la locurile de munca apar dificultati : sefii foarte aroganti si rautaciosi, oamenii cu care lucrezi sunt multi si dificili iar cand ajungi acasa te umpli de nervi, salariul este mic cam peste tot, uneori colegii sunt mistocari sau nu au rabdare sa te invete. Si faptul ca imi este atat de greu sa asimilez atat de multe lucruri intr-un timp atat de scurt. Daca as prinde mai repede si as vedea ca fac treaba cum trebuie cred ca as ramane la orice job. Si cel mai dureros este ca parintii ma fac lenes si asta ma doare foarte mult. As lucra si pe un salariu minim pe economie numai sa imi fac treaba cum trebuie. Nu prea mai gasesc motivatie. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mi se pare un pic confuză expunerea ta. La început ai spus că îţi cauţi de lucru în alt domeniu (probabil o muncă practică, eventual sudor), ca să poţi strânge bani de nuntă. Apoi, între alte lucruri de care te plângi, este şi că "salariul este mic cam peste tot", iar la urmă spui că ai fi dispus să lucrezi şi "pe un salariu minim pe economie". Păi cu un salariu minim pe economie nu văd cum se poate strânge bani de nuntă. Deci, practic, ce vrei? Şi acum, să ne întoarcem puţin la câteva motive pe care le-ai enumerat. Vorbeşti despre defectele de personalitate ale şefilor, colegilor (aroganţi, răutăcioşi, n-au răbdare să te înveţe). Chestia asta este o interpretare greşită care se face în mod curent. Gândeşte-te cum ar fi dacă noi am avea posibilitatea să stăm de vorbă cu acei şefi sau colegi şi am auzi de la ei cum că tu eşti răutăcios sau dificil. Pe cine ar trebui să credem? Acum eu n-am de unde să ştiu care este exact problema în cazul tău, dar îţi pot spune că în general (în majoritatea cazurilor) când se întâmplă situaţii de genul acesta, problema este la noi, nu la ei. Noi suntem elementul incomod acolo în acel colectiv, noi nu ne purtăm cum trebuie, noi suntem prea sensibili sau prea suspicioşi. Dacă unul spune că nu e beat şi o sută de oameni spun că e beat, mai degrabă trebuie crezuţi ăia o sută. Încearcă şi fă-ţi o autoexaminare atentă şi sinceră şi identifică acele schimbări pe care trebuie să le faci în personalitatea ta, pentru a face mai uşor posibilă acomodarea într-un colectiv de muncă. Mai ales că ai trecut printr-o facultate, şi deci ai potenţial, nu cred că-ţi va fi greu să faci schimbările necesare. Ai avea doar de câştigat.

Răspuns utilizator avertizat
| RzV28 a răspuns:

Daca ai o facultate terminata inseamna ca ai un domeniu pe care se zice ca esti calificat si cat de cat priceput ca totusi ai invatat despre asta cativa ani. Acum daca domeniul in care ai facut facultatea nu iti place si nu te pasioneaza poti incerca sa faci un curs de calificare in alt domeniu care crezi tu ca te pasioneaza si ai putea munci in domeniul ala cu drag. Trebuie in primul rand tu sa stai bine sa te gandesti ce te pasioneaza cu adevarat si la ce crezi ca te poti pricepe sa faci cel mai bine pe termen lung. Dupa cauti un curs in acel domeniu, pot dura de la 2-3 luni pana la 1-2 ani in functie de domeniu si de unde il gasesti si dupa esti sigur ca ai o calificare in acel domeniu ca sa te poti angaja mai usor. Odata angajat undeva pe domeniul ala trebuie sa ai incredere in tine ca tu te pricep la ceea ce faci, ai invatat pentru asta si nu trebuie sa te descurajezi daca sefii mai fac figuri, asa sunt toti dar nu trebuie sa ii bagi in seama, odata ce au avut nevoie de tine inseamna ca le esti de ajutor. Cu timpul vei prinde incredere daca stapanesti domeniul ala bine si iti vei da seama ca dupa ei te vor ruga sa le faci treaba cat mai mult.