| kpoplover21 a întrebat:

Un regim mai strict pentru a slabi repede si eficient? puppy dog eyes
Dau funda! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Ai 13 ani! Deci te-ai ingrasat in timp indelungat si vrei sa slabesti repede?
Eficient, poti slabi daca ai grija de ceea ce mananci, bei si de cata miscare faci. Poate 2-3-4 kg/luna,ar fi indicat,dar sa slabesti mai mult poate fi periculos. FUNDA? Pentru ce? Multi promit ca dau funda, dar nici macar "multumesc"nu stiu sa spuna.
Cauta in raspunsurile mele, deoarece am dat multe sfaturi, in ceea ce priveste alimentatia sanatoasa, in cazurile in care cineva doreste sa mai slabeasca.Cu cat tii un "regim mai strict" cu atat te stresezi mai mult, mananci pe fond nervos, iti piere cheful de viata si nu ai facut nimic.Asa ca,mananca ce ar duce la pierderea kilogramelor(arderea grasimilor),hidratare pentru eliminarea toxinelor,miscare pentru mentinerea muschilor, pentru arderea grasimilor, pentru oxigenarea inimii, creierului, plamanilor.
Mancare de 5 ori/zi(3 mese principale in cantitati mici,cu carne fiarta,la gratar,dar nu de carbune,cu legume fierte,la cuptor,cu salate proaspete,pentru fibre),putina paine integrala,cu seminte si tarate,Graham,hidratare(ceiuri,sucuri legume si fructe, dar si APA), miscare cat mai multa(mers cat mai vioi, coarda, urcat-coborat scari).

19 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| kpoplover21 explică (pentru bursuc001):

Varsta : 14 ani
Inaltime : 1, 64
greutate : 57 kg
Sunt fata.

| bursuc001 a răspuns (pentru kpoplover21):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar puţin SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

O zi frumoasă.

| kpoplover21 explică (pentru bursuc001):

Bine. Multumesc mult pentru raspunsuri.
O zi frumoasa!

| bursuc001 a răspuns (pentru kpoplover21):

Cu plăcere!

Toate cele bune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Incearca sa nu mai consumi carne, lapte, oua, mananca mai multe verdeturi ( varza, salata, brocolii ).

| pietrean a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Si proteinele de unde le capata? Acestea sunt esentiale pentru refacerea si cresterea tesuturilor musculare, memorie, globule rosii.Tot in carne si in ficat, exista vitamina B12, necesara productiei de celule rosii din sange, pentru absorbtia fierului, ca factor antianemic, pentru imbunatatirea memoriei.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru pietrean):

Proteinele sunt esentiale pentru cresterea masei musculare.

| pietrean a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Tu crezi ca NUMAI pentru"cresterea masei musculare"?
Cauta pe GOOGLE, ca este mai usor si o sa vezi pentru ce sunt necesare proteinele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, incearca dieta cu calorii negtive.
Informatii: http://www.unica.ro/......11362.html
Lista alimente cu calorii negative: http://www.cosmopolitan.ro/......ii-2144406
Succes!

| Deliiiia a răspuns:

Nu mananci dupa ora 6, 30 de minute de exercitii fizice pe zi si o alimentatie bogata in elemente vegetale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliiiia):

E stupid sa nu mananci dupa ora 6, iti fortezi inutil stomacul.

Mananca ultima masa cu 3 ore inainte de culcare, INDIFERENT DE ORA ( te culci la 3 noaptea, ultima masa e la 12 noaptea ) si o sa slabesti fara probleme.

| Deliiiia a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e stupid, organismul se obisnuieste si da rezultate bune. Depinde si de fiecare, nu toti pot rezista fara cina, dar chiar si asa, macar sa se consume o mancare usoara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliiiia):

Nu au de ce sa reziste fara cina, e o prostie sa incerci macar.

| Deliiiia a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuza-ma, studiile demonstreaza eficienta acestei metode, daca organismul tau reactioneaza diferit si nu poti rezista fara sa mananci dupa ora 6 este altceva...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliiiia):

Ok, arata-mi un singur studiu care arata asa ceva.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, multa miscare daca poti s-o faci, cros, si sa consumi multa apa sa spele toxinele din corp.

| Scorpiel a răspuns:

Cu regimul nu prea faci nimic, fa sport!

| Alice1234567890123456789 a răspuns:

Incepe-ti ziua cu un pahar de apa calda cu suc de lamaie. Lamaia este cunoscuta pentru proprietatile ei de detoxifiere a organismului contribuind la emulsionarea grasimilor. Dimineata devreme, bea, cel putin, trei pahare de apa pe ora pentru detoxifierea corpului tau. Zilnic, consumul de apa trebuie sa atinga trei litri.

Dimineata, nu sari peste micul dejun. Acesta trebuie sa contina un ou fiert tare sau omleta, fulgi de ovaz sau de porumb, lapte degresat. De asemenea, se recomanda o banana la micul dejun sau fructe precum: mere, avocado, guava, pepene galben si pepene verde.

Pranzul este recomandat sa includa mai multe proteine: carne fiarta de pui, peste sau curcan la cuptor ori la gratar si o farfurie de salata preparata din legume proaspete – iata pranzul ideal. Salata de tofu, supa de spanac si tortillas din faina de grau integrala sunt, de asemenea, o buna combinatie pentru masa de pranz si indestulatoare.

Cina ar trebui sa fie cat mai usoara, de preferat, de tip vegetarian: o supa de morcovi, varza, sfecla, broccoli, rosii, salata verde si ceapa ar fi suficienta. Poti gati, de asemenea, legume in cantitati minime de ulei de masline extravirgin. Supele preparate din legume uscate precum si lintea sunt, si ele, foarte sanatoase.

Daca ai tendinta sa simti foame intre mese, ti-o poti potoli cu suc de fructe proaspete, alune, biscuiti din faina integrala de grau sau popcorn. Evita sucurile conservate, bauturile gazoase sau produsele alimentare pe baza de zahar.

Sper ca ai inteles modul in care a fost conceput acest regim alimentar, felul in care s-a stabilit echilibrul nutrientilor. Pierderea in greutate in mod sanatos poate fi reala daca tii seama de aceste sugestii. Consuma alimente in cantitati mici si gustari care au un indice cat mai scazut de calorii, pentru a mentine nivelul acestora la cotele standard. funda?