| anonim_4396 a întrebat:

Am 1.74, 16 ani, 79/80kg.Merg la sala de vreo 7-8 luni si am putina burta,Ce imi recomandati? Sa slabesc sau sa continui sa lucrez muschii, si in timp sa slabesc putin cate putin?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Eu iti sugerez sa faci incontinuare sala de forta pentru ca capeti forta, masa musculara, rezistenta, te si inalti, dar sa faci si 3-4 sedinte de aerobic pe saptamana daca chiar vrei sa slabesti mult, de exemplu jogging, 20-30 de minute in fiecare zi, dar nu mai mult de o ora caci intra supra-antrenamenul si iti mananca din masa musculara.Sau bicicleta.De sala sa nu te lasi niciodata!

31 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Daca vrei sa ai un aspect fizic mai armonios clar, slabeste si capata definire musculara, lucrand in continuare muschii pui masa pe tine, vei avea forta si un aspect masiv.

| obsercvayr a răspuns:

Eu am fost jucator de footbal mult timp uite niste abilitatii

Un fundas, ar trebui sa faca flotarii, geneflexiuni, abdomene.
Un Atacant : Ar trebui sa practicii :
Geneflexiuni, Abdomene, Si incearca sa faci macar 10 flotarii pe seara, pentru a te mentine in forma
Portarul - Trebuie sa fie slabut, sa aiba reflexe.
Sper ca te-am ajutat, funda?

| Pain03 a răspuns (pentru obsercvayr):

Pai sincer, eu nu vreau sa devin fotbalist, am intrebat ce ar trebui sa fac sa arat mai bine.

| Cosmin86 a răspuns:

Fa o luna definire, sa scapi de burta si apoi revii la programul de masa musculara.

Pentru definire :

- scazi cantitatea de carbohidrati si grasimi, mentii sau cresti cantitatea de proteine ( sa nu dai jos si muschi odata cu grasime )

- alergi 10-15 min dupa fiecare antrenament cu greutati ( sau antrenamente cardio separate )

- exercitiile pentru masa musculara raman la fel

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

- scazi cantitatea de carbohidrati si grasimi, mentii sau cresti cantitatea de proteine ( sa nu dai jos si muschi odata cu grasime )

- alergi 10-15 min dupa fiecare antrenament cu greutati ( sau antrenamente cardio separate )
La pasii astia 2 poti fi mai explicit te rog? Cam ce ar trebui sa mananc, si la alergat ar trebui sa fug 10-15 minute fara pauze?(adica mers usor pe banda)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

Carbohidrati = orez, cartofi, paste, quinoa, mazare, brocoli, paine integrala, etc.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

carbohidrati doar dimineata si dupa antrenament. In restul zilei, foloseste legume ca garnitura ( ex. piept de pui cu legume ).

Da, 10-15 minute fara pauza, si nu mers usor, alergat. Nu rezisti 10-15 min alergat? Antreaneaza-te sa rezisti, ca asa se ard grasimi si te ajuta sa ai si o constitutie atletica, alergatul e regele exercitiilor cardio.

Apropo, ai zis :"dar multi mi-au spus ca e mai bine sa transformi, decat sa pui", spune-le ca sunt idioti, e IMPOSIBIL sa transformi, grasimea NU se transforma in muschi si muschii NU se transforma in grasime ( e imposibil ANATOMIC ).

La fel cum e imposibil ca grasimea sa-ti creasca forta ( nu poti incorda celulele de grasime ). Prietenii tai probabil au vazut concurentii de la strong-man ca au forta, dar e din cauza muschilor, NU a grasimii. ( aia sunt grasi ca nu fac definire ).

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

Amice, atunci cum iti explici asta...Nu poti compara forta unui copil slabut de vreo 50 de kile cu forta unui copil de vreo 70-75kg.E clar ca daca esti mai gras esti mult mai fortos.mersi oricum pentru raspuns m-a ajutat foarte mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

E vorba de masa musculara, unul la 70-75 de kg are mai multa masa musculara.

Muschii tot in kilograme se masoara.

Si e cam imposibil sa maresti cantitatea de grasime fara sa pui si masa musculara ( chiar si 3-4 kg de muschi te fac mai puternic ).

In schimb, compara pe cineva la 75 de kg cu burta cu altcineva care are tot 75 de kg dar n-are grasime aproape deloc ( patratele, etc. ), sa vezi ca al doilea e mult mai puternic.

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

La alimentatie, eu am inceput de vreo 1/2 luni sa nu mai mananc dupa 6 si nici paine nu am mancat atata de multa, doar dimineata 1 felie sau 2. E bine acest lucru? Adica s-ar putea intampla ceva daca nu mananc dupa 6? De obicei mancam dimineata, apoi la 2-3, si apoi la 5 jumatate.Si ar trebui sa iau vitamine/proteine tip pastila/bautura pentru a sporii putin activitatea?

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si la definire, ar trebui sa lucrez cu greutati mai mici si multe repetari? Sau ar trebui doar sa imi schimb alimentatia, sa adaug alergatul si sa lucrez cu aceleasi greutati pentru masa?

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru Pain03):

Parca sunteti niste femei laughing ma faceti sa rad cu taierea voastra din manca.re am sa iti zic maine ce gresesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

Bah, daca nu mai mananci dupa ora 6 dai jos si din muschi, ce-ai!

Ultima masa sa fie cu 2 ore inainte de culcare, eu am constant 1-2 mese dupa ora 6 ( chiar 3 mese in perioada de masa ).

Si cu 3 mese nu faci muschi, mareste la 5 mese macar. Poti lua proteine tip praf ( nu exista tip pastile ) din care iti faci un shake cu absorbtie rapida pentru a fi luat dupa antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Femei? Pentru definire e importanta alimentatia. Si pentru muschi la fel.

Doar nu o sa pui muschi ca lumea cu doar 3 mese pe zi, sa fim seriosi.

Ia uimeste-ne ce gresim, eu cu metodele mele "gresite" am ajuns la 43 in brat si sa lucrez cu greutati dublu sau triplu greutatea ta.

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

As dori si eu sa stiu cam ce ar trebui sa mananc, ca sa nu ma ingras, pentru ca si asa cum am zis mai sus am putina burta si trebuie definire? Gen Dimineata:oua, pentru ca nu prea ma pricep eu la asta.Si sunt putin cam disperat pentru ca nu stiu ce sa mai mananc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

Ideea e simpla : cand iti maresti muschii, cresti in greutate, dar sunt muschi, nu grasime.

Muschii tot in kilograme se masoara.

Uite ce ar trebui sa mananci :
http://www.getfit.ro/......ulara.html

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si imi dai un link si pentru Definire? O dieta pentru o luna.

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si ar trebui sa iau creatina? Acum la 16 ani? Creatina si Proteine? Ma afecteaza cu ceva la rinichi Creatina?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

Daca bei apa multa ( 3 litri pe zi ) si nu depasesti dozele recomande, normal ca nu te afecteaza.

Proteine iei deja, sunt si in mancare.

http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

| Pain03 a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze ca te intreb atatea dar vreau sa stiu ca ceea ce fac e sanatos.Ce creatina ar trebui sa folosesc? Am auzit ca e buna cea monohidrata.Un sfat si o firma te rog? De unde pot lua creatina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pain03):

Creatina monohidrata e cea mai proasta.

Ai mess? Da-mi id-ul pe privat, ca e mai rapid, ca ai multe intrebari happy

| DeidaraXR1 a răspuns:

Sa slabesti. La 16 ani nu este recomandat sa iti "lucrezi muschii" deoarece corpul este in crestere.

| Pain03 a răspuns (pentru DeidaraXR1):

M-am gandit si eu la slabit, dar multi mi-au spus ca e mai bine sa transformi, decat sa pui.Adica una e cand esti mai plinut(ai mai multa forta) poti sa lucrezi altfel decat daca esti slab si abia ridici 2 kg.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru Pain03):

Daca vrei sa te faci un boxer sau ceva de genu nu ma bag. Dar daca vrei sa fii subtirel mai bine slabesti. Trasul de fiare la varsta asta te poate cocosa.

| Pain03 a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Pai sincer, eu as vrea sa intru in politie, si acolo trebuie sa ai conditie fizica, si treaba asta cu cocosatul intervine doar daca lucrezi gresit, si nu iti protejezi coloana.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru Pain03):

Pai cum ti-am zis inca nu merge sa trag ide fiare ca misteri ca isi baga steroizi in sange. Poti alerga odata la 2 zile dimineata 2-3 kilometrii si iti faci niste muschi la gambe de "rupi stilul". Decizia ta nu ma priveste. Sper ca te-am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Cine isi baga steroizi in sange? Si de ce nu merge sa tragi de fiare la 16 ani, la mine a functionat perfect.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mama mea e doctor si asta e parerea ei, iar parerile nu se discuta. Nu trebuie sa te preocupe muschii la o varsta frageda ca doar ai timp sa tii lucrezi. Cel mai bine este sa faci un sport. Tragi de fiare fara sa vrei straight face.

| Pain03 a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Pai ai timp sa tii lucrezi, dar eu poate vreau sa arat bine la 18 ani, sau chiar mai repede, ca doar esti adolescent, cand vrei sa iti lucrezii muschii? La 30 de ani? Una e sa arati bine si sa fi definit cat inca esti mic si ai acces la toata distractia, se uita fetele altfel dupa tine.Parerea mea, acum nu imi scoateti ochii ca nu e bine sau altceva, cam asta as vrea eu sa fac.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru Pain03):

La 18 ani nu e totul sa ai muschi. La 18 ani fetele le plac baietii slabi inalti si fini. Nu va veni o fata sa iti zica imi plac mushci tai. Dar oricum. faci cum vrei. Eu doar mi-am zis parerea

| tigrutacrinuta a răspuns:

Continua cu sala

| alecsandrabubz09 a răspuns:

Hmm depinde de cum vrei tu sa arati dar un baiat e mai atractiv cu muschi decat slab :/ parerea mea (sunt fata si am tot 16 ani ) tongue