| anonim_4396 a întrebat:

Fac sala de un.Acum am 15 ani, 68 kg, 35 cm biceps, 31 antebrat, 102 cm piept, destul de definit Este ok? Mai trebuie sa pun masa musculara sau pot sa ma apuc de definire vreo 2 luni?(nu cred ca am nevoie de mai mult)

Programul de antrenament este ok?

Luni-Pectorali, abdomen
Marti-Spate, biceps
Miercuri-PAUZA
Joi- Triceps antebrat
Vineri-PAUZA
Sambata-Umeri, trapez, abdomen
Duminica-Picioare

6 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

Acuma e iarna, poti sa mai pui masa vreo 2 luni, si la vara sa faci definire, vara sa fi definit, dar asta-i alegerea ta, faci cand vrei.

Programul de antrenament e ok, dar are nevoie de cateva modificari.

Luni - Pectorali + Triceps
Duminica-Picioare +abdomen, daca vrei tu sa lucrezi abdomenul de 2 ori pe saptamana pune-l duminica,, pentru ca, cand faci exercitiile pentru piept lucreaza putin si tricepsul, nu se face piept + abdomen.

| anonim_4396 explică (pentru NDC12):

Daca-l pun duminica nu e ok pentru ca sambata fac tot abdomen...
Eu ma gandeam ca are timp de refacere tricepsul pentru ca e la 3 zile dupa piept.

| NDC12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pieptul + tricepsul e bine sa le lucrezi in aceeasi zi. Atunci lasa abdomenul odata pe saptamana, oricum de ce lucrezi abdomenul daca esti in perioada de masa si nu de definire? Lucreaza abdomenul cand esti in perioada de definire, si cel mai bine e sa faci cardio.

Cum adica are timp de refacere tricepsul pentru ca e la 3 zile dupa piept?

| anonim_4396 explică (pentru NDC12):

NU solicit foarte tare tricepsul in ziua in care fac pieptul, si ma gandeam ca merge sa mai fac o zi pentru tricepshappy. Abdomenul il antrenez ca sa pun muschi pe el. In perioada de definire am sa fac cardio ca sa-l defineschappy. Oricum, schimb antrenamentul o data la 2-3 saptamani, deci multumesc pentru sfathappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"chimb antrenamentul o data la 2-3 saptamani", prea des.

schimbi cand nu mai progresezi. Eu am tinut si 7 luni acelasi program pentru ca progresam in continuare cu el.

| NDC12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stii sa citesti? Normal ca daca lucrezi pieptul nu lucrezi complet si tricepsul, am zis ca se lucreaza putin si tricepsul de asta am zis sa faci piept+triceps in aceeasi zi, ce e asa complicat? Hai ca m-am chinuit aici sa iti explic si tu tot cum vrei faci, bafta.