| Mbambane a întrebat:

Cam ce greutate ar trebui sa aiba haltera pe care o folosesc la impins din culcat?

12 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

O greutate nu foarte mare, sa iti permita sa faci intre 8-12repetari, cam 80% din forta maxima.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

Tu la 80% din forta maxima faci 12 repetari? ca mie nu imi iese la calcul
1 repetare fac cu 95 kg intr- zi buna. deci aia ar fi 100% la mine. 80% din asta este pe la 75 kg. nu fac 12 repetari cu greutatea aia nici batut. daca fac 4-5 este mult. 8-12 repetari este mai mult cam 60-65% din puterea maxima

| AntrenorFitness a răspuns (pentru JohnnyBi):

Este ok, literatura de specialitate spune ca pentru hipertrofie musculara sa lucrezi intre 6-8 repetari/ serie cu greutati intre 60-80% din 1RM. Urcand spre 80% este normal sa scazi numarul de repetari. Si stii cum se spune, 6 singur si 2 cu ajutor.

| AntrenorFitness a răspuns:

Incearca sa faci cu greutatea care iti permite sa executi 6-8 repetari corecte.
Intre 60-80% din 1 Repetare Maxima trebuie sa lucrezi pentru crestere musculara.

| florynmondialul a răspuns:

Sa poti ridica maxim 8 repetari!

Răspuns utilizator avertizat
| Unstopable a răspuns:

8-10 KG

| Feri a răspuns:

Intrebarea ta este cam irelevanta... Ar fi trebuit sa specifici ce greutate ai... in orice caz trebuie sa ridici cel putin greutatea corpului tau!

| Mbambane explică (pentru Feri):

Am 1.86 65-66 de kg da pnm nu-s halterofil cum naiba sa ridic cel putin greutatea corpului meu?laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mbambane):

Nici eu nu sunt halterofil si ridici greutatea corpului meu + 40 kg in plus... asta nu inseamna nimic

fa cu o greutate care sa-ti permita 8 repetari CORECTE

| Mbambane explică (pentru Cosmin86):

Multumesc big grin.dar una e sa fii antrenat ani de zile si alta sa incepi antrenamentul de cateva saptamani ..iti dai seama ca e greu sa ridici atat intr-o perioada asa scurta

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mbambane):

Nu conteaza greutatea, conteaza sa poti face maxim 8 repetari corecte ( poti peste, maresti greutatea ), atat happy