| Spartanu300 a întrebat:

Ce sport as putea face si eu ca sa cresc in inaltime si sa ma si dezvolt in acelasi timp? am 11 ani, 1.40 inaltime si 32 kg, va rog ajutati-ma, dau funda.

Răspuns Câştigător
| ImmortaluL a răspuns:

In cazul tau crede-ma ca inotul este cel mai bun, si sanatos si recomandat de toti medicii.
De asemenea este si ceva mai placut si mai distractiv decat alergatul sau alte chestii din astea.
Inotul este singurul sport care iti antreneaza toate grupele de muschi mai ales daca faci stilul fluture.Probabil stii si tu asta deoarece toti cei care il promoveaza nu uita acest detaliu.
Dar ca sa i antrenezi chiar pe toti trebuie sa variezi stilurile de inot.
Daca te vei apuca, incearca sa faci cat mai multe miscari pe sub apa nu doar sa inoti in ce stil iti recomanda antrenorul.
Forta musculara va creste si ea de asemenea.
Dincolo de acestea inotul mai are si alte beneficii:
-intareste sistemul cardio-vascular
-iti creste capacitatea pulmonara
-iti creste capacitatea de efort
-este un excelent eliminator de stres
-arzi mai multe calorii decat cand alergi
-iti dezvolti armonios musculatura
Nu uita, fluturele este cel mai solicitant stil, practica-l cat mai des.
Bafta!

| Spartanu300 explică (pentru ImmortaluL):

Asteptam sa-mi confirme cineva ca inotul ar fi cel mai potrivit, asa mi-au recomandat si prietenii, dar nu-i credeam asa mult. Si medicul de familie mi-a spus ca inotul sau atletismul. Acum sunt sigur de alegerea mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Spartanu300):

Orice sport care iti solicita tot corpul este bun, nu exista "cel mai bun".

8 răspunsuri:
| cristiiiiiii a răspuns:

Inotul este un sport care te ajuta sa te dezvolti armonios dar si baschetul daca iti place

| para001 a răspuns:

Volei

| HDSeer a răspuns:

Multi oameni as spune chiar toti intr-un glas spun ca inotul si basketul te fac mai inalt si te dezvolta.Eu cad de acord dar daca vrei mai fa si workout.

| Spartanu300 explică (pentru HDSeer):

De baschet nu stiam.

| Exposito1 a răspuns:

Inotul, basketul si chiar handballul, dar poti sa incerci si workout cum a zis si el big grin

| Spartanu300 explică (pentru Exposito1):

Da, cred ca si handbalul ar fi bun.