| GabrielPC a întrebat:

Daca fac sala si vreau sa iau batoane cu proteine este bine sa mananc inainte de antrenament sau dupa thinking

Răspuns Câştigător
| DevidALex a răspuns:

Se poate sa ai dreptate,nu ma contrazic,eu nu am luat niciodata nimic,desi eram tentat,dar am auzit ca daca incepi sa o iei o vreme, si apoi faci fara, te faci inapoi cum erai fara ea, am vazut multi care faceau de mult timp sala si lau boabele in ziua antrenamentului, ori cu jumatate de ora inainte, sau cu 2 ore. De poate ei o luau atunci pentru data viitoare, Depinde ce aveau ei in program, si de acolo a venit ideea ca le luau inainte, nu imi trecuse prin cap ca de fapt o luau pentru data vitoare.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Le poti lua si inainte si dupa, ca alea au 60 % carbohidrati si putine proteine, chiar nesemnificativ.

Ca sa ai suficiente proteine din "batoane" trebuie sa mananci vreo 3-4.

| NDC12 a răspuns:

Astia isi dau cu parerea dar nu au calcat in viata lor intr-o sala.

Inainte de antrenament( cu o ora, o ora si jumatate) ai nevoie de o masa bogata in proteine+carbohidrati si batonul poti sa il iei dupa antrenament iar dupa 30 minute maxim o ora sa mananci masa dupa antrenament.

Oricum batoanele proteice le poti lua oricand in timpul zilei, nu sunt proteine cu absorbtie rapida gen whey.

| RobertFHC a răspuns:

Inainte cu jumatate de ora.

| DevidALex a răspuns:

Inainte,la fel si cu creatina, e bine si indicat sa le iei cu jumatate de ora inainte, sau chiar si 15 minute.

| NDC12 a răspuns (pentru DevidALex):

Nu mai bine nu iti mai dai tu cu parerea aiurea?

In primul rand creatina se ia in orice parte a zilei, nu neaparat dupa antrenament.

Si unde scrie ca trebuie sa le ia inainte de antrenament? Inainte de antrenament are nevoie de o masa bogata in proteine+carbo nu de un amarat de baton proteic, asta il poate lua dupa antrenament sau oricand in timpul zilei ca pe o gustare.

| DevidALex a răspuns (pentru NDC12):

Auzi tinere,decat sa te iei de mine si sa te contrazici mai bine incearca sa ii dai tu o parere mai buna.
Creatina este recomandata inainte,deoarece iti da forta la impins,Stiu multi care au luat,Nu am zis ca neaparat e o regula stricta in privinta asta,ci este foarte indicat si multi procedeaza asa. Si poate ca chiar am gresit,ce ai de gand? Ce o sa faci? Faci vraji si vi cu raul dupa mine? Daca am gresit,e un lucru omeneste,asa ca incearca sa te mai relaxezi din cand in cand.
Data viitoare cand simti nevoia sa te aprinzi,fa un dus rece inainte sa dai replay si sa iti irosesti energia certandu-te cu fiecare persoana care are o opinie diferita fata de a ta.
Fiecare are propia lui parere,respecta chestia asta,sau pur si simplu nu te baga aiurea in seama,Nici tu si nici eu nu avem vreun docment special care sa dovedeasca ca suntem experti in culturisim. Pace!
PS : Nu m-am coborat la nivelul tau, dandu-ti replay, ci poate te va ajuta sa iti deschizi ochii mult mai larg data vitoare, e drept, se poate sa fie de vina Noaptea laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru DevidALex):

Esti comic... ca un clovn laughing

| DevidALex a răspuns (pentru Cosmin86):

Altu care se baga in seama, Deci serios ca la ora 9:30 dimineata asta e singurul lucru pe care poti sa il faci in viata ta? laughing Sa te iei de alti pe care nici nu-i cunosti,si inca din spatele tastaturii,frumos,viitorul tau e promitator laughing, Nu ti am cerut parerea, de ce cersesti dupa atentie? Esti chiar atat de trist si singuratic? Nu te deranja sa raspunzi, e o intrebare retorica.
PS : Data viitoare suna la linia ferbinte decat sa te iei de oamenii pe un forum unde ar trebui sa ii ajuti pe alti, nu sa te dai in specatcol si sa tanjesti dupa atentie. Pace!

| JohnnyBi a răspuns (pentru DevidALex):

Imi pare rau sa iti stric cheful dar creatina a sa aiba efect trebuie sa ajungi la saturatie musculara. Gen 20 de zile de la prima doza. Creatina nu are efect pe termen scurt ca un preworkout. Efectul ala il da cafeina cu betaalanina si arginina, nu creatina. Creatina luata luni o simti miercuri in antrenament. Adica intre cam 24-48h dupa.

| JohnnyBi a răspuns (pentru DevidALex):

Treaba cu creatina e fina rau. 99% din aia care iau habar nu au functiile, dozarea si altele

| Cosmin86 a răspuns (pentru DevidALex):

Da, sunt trist si singuratic si imi place sa rad de clovni happy

Asa ca te rog sa continui sa ma amuzi big grin

" unde ar trebui sa ii ajuti pe alti", ii ajut si pe altii, vezi profilul meu...

| DevidALex a răspuns (pentru JohnnyBi):

Se poate sa ai dreptate,nu ma contrazic,eu nu am luat niciodata nimic,desi eram tentat,dar am auzit ca daca incepi sa o iei o vreme, si apoi faci fara, te faci inapoi cum erai fara ea, am vazut multi care faceau de mult timp sala si lau boabele in ziua antrenamentului, ori cu jumatate de ora inainte, sau cu 2 ore. De poate ei o luau atunci pentru data viitoare, Depinde ce aveau ei in program, si de acolo a venit ideea ca le luau inainte, nu imi trecuse prin cap ca de fapt o luau pentru data vitoare.