| gabriela1hdbl a întrebat:

deci, daca pe 50 m alerg in 8 secunde, pe 30 m in cate secunde alerg, daca imi pastrez aceeasi viteza de alergare?

Răspuns Câştigător
| Razvanelrazvii a răspuns:

Asta e regula de trei simpla:

50 metri...8 secunde
30 metri... a secunde

de aici il scoti pe a, adica a= (30x8):50
a=240:50
a=4.8
Deci pe o distanta de 30 de metri, ai scoate timpul de 4, 8 secunde. happy

| gabriela1hdbl explică (pentru Razvanelrazvii):

Exactwinking :*

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

Fals. Nu se poate estima. In primii 10 metrii el accelereaza deci viteza lui e mai mica. Pe 30 de metrii el o sa faca maxim 20 de metrii la viteza maxim, in timp ce pe o distanta de 50 de metrii va face in jur de 40m. Dar in caz ca e o problema de mate, sunt de acord.

| Razvanelrazvii a răspuns (pentru TeckTonik997):

Uita-te la intrebare: a spus,, daca imi pastrez aceeasi viteza'', adica viteza = constantawinking

| Razvanelrazvii a răspuns (pentru gabriela1hdbl):

Hehe ^_^ multumesc :*

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

6 si un pic.

| gabriela1hdbl explică (pentru darrio2007):

Cum ai calculat?

| darrio2007 a răspuns (pentru gabriela1hdbl):

Am scos din burta.Scuze! Regula de trei simpla.

| gabriela1hdbl explică (pentru darrio2007):

Pai imi pare rau pentru tine, dar iti da 4, 8, nu 6 si cevawinking