| Yo1696 a întrebat:

N-am rezistenta la alergat (fotbal) din cauza asta nu pot face ambele faze defensive si ofensive. Iar in timpul meciului dupa ceva efort simt ca nu pot respira cum trebuie...
Ceva sfaturi? Vitaminizare ceva? Atept raspunsuri!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inainte de fotbal inclazeste nu porni ca din pusca e normal sa obosesti, fa cardio o ora ca inima sa se obisnuiasca cu alergarea, alearga dimineata 30 de minute sau 60 de minute

| Ibrahimovic a răspuns:

Joci la un club sportiv sau asa prin curtea scolii?

| trance04 a răspuns:

La fotbal iti alegi o pozitie in teren, nu joci doar tu banuiesc, daca si fumezi probabil si acest viciu sa fie una din cauze. Alege o pozitie in teren la care crezi ca poti sa joci cel mai bine si pasati mult intre voi, conteaza si incalzirea inainte de meci si daca vrei mai multa rezistenta alearga zilnic 3-4 ture de teren asta pentru inceput si fara sa fortezi

| cristi966 a răspuns:

1.sa ghicesc esti mijlocas de faci ambele faze nu? eu asa cred 2.alearga in timpul liber din ce in ce mai mult in fiecare zi si 3. fa o incalzire mai buna pana cand incepe meciul

| Knife00 a răspuns:

Uite sfatul meu. Nu sunt expert ( antrenor de fotbal, nutritionist sau altceva) dar ca fost jucator de fotbal stiu si eu cate ceva. Dimineata, cand e racoare, alergi intr-o zi 15 min, a doua zi dimineata 30 min, a 3-a zi dimineata 1 ora. Si seara mers pe jos daca ai chef si timp. Faci asa 3 zile 3 zile 3 zile pana te obisnuiesti. Dupa, daca vrei si mai mult, maresti cu cate 15 sau 30 de min. Alergare usoara. Nu te pui tu, Bolt, sa faci 100 m in 5 sec. Pentru ca inima trebuie sa se obisnuiasca cu alergare. Si da, vitaminizare. Mananca mult, odihneste-te cat iti permite timpul, scoala/serviciul. Daca n-ai pofta de mancare, cumpara vitamine. Mananca pentru ca la fotbal iti trebuie calorii multe sa rezisti, ca altfel cazi ca o leguma pe teren. Si. daca tot vrei..de ce nu niste pastile de vitaminizare..calciu si de-astea. Spor! Sa le dai gol! happy

| Jose86 a răspuns:

Frate uite eu iti zic asa: alearga si alearga searea sau dimineata dupa ceva vreame o sa faci rezistenta