| Bloomz a întrebat:

Salut.Am o problema la care tot caut un raspuns de ceva timp.Merg la sala de aproximativ 8 luni, problema mea este ca am pieptul deficitar.Am 1.90 si 88 kg,pot ridica maxim 80, o repetare. Fata de celelalte grupe musculare,ce s-au dezvoltat foarte mult,pieptul este vizibil mai mic.Dau funda, multumesc.

2 răspunsuri:
| Just4boy a răspuns:

Probabil lucrezi incorect pentru piept.
Sunt cateva exercitii de baza pentru piept, in primul rand, impinsul de la piept pe orizontala, fluturari cu ganterele...
Incearca sa-ti iei o priza mai mare la impins, cu cat priza este mai mica, cu atat pieptul actioneaza mai putin si ajungi la triceps, etc...
Lucreaza corect la impins, miscarea sa fie completa, du haltera pana atingi pieptul usor. Pentru masa fa cu greutati mari si putine repetari, iar pentru definire, greutati mici, repetari mai multewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Just4boy):

Serios? repetari multe pentru definire?

Asta e o ABERATIE foarte veche.

definirea se face din ALIMENTATIE. Definire = slabire, cu mentinerea masei musculare.