| Bilii a întrebat:

Salut.fac sala acasa si de 7 zile am inceput sa fac si cate 100 de flotari pe zi inainte sa ma bag in pat noaptea. A inceput sa ma doara antebratul la ambele maini, un pic mai in sus de incheietura. Iar cand fac tracțiuni nu pot sa imi ridic capul peste bara ca ma dor mainile (antebrat).E normal?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostia 1: Faci efort inainte de culcare.
Prostia 2: Faci toate flotarile adunate gramada (o serie sau 4 de cate 25, nu conteaza, din intrebarea ta inteleg ca le-ai comasat pe toate inainte de culcare).
Solutie: Fa mai multe serii pe parcursul zilei, cu o zi pauza. Uite, eu fac momentan 7 X 50, uneori imping la ultima serie pana la 60-65. Mai e loc de vreo 5-10, dar nu ma intereseaza sa ajung la limita. La sfirsitul unei serii fac un semi-plank sau cum vrei sa ii zici, mentin pozitia de la flotare cu bratele indoite si pieptul aproape de sol timp de vreo 15-20 de secunde. Nimic senzational, dealtfel, insa ideea e ca nu ma doare nici un antebrat nimic, uneori putin spatele (asta cand trisez sau ma lenevesc si nu mentin postura corecta).

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Fac 1 set de 20 flotari apoi paiza 30-60sec si incep cu seturi de 10flotari pana la 100. (pauza intre ele).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Ah, well. In cazul asta cred ca ai putea face lejer macar 10 seturi de 20 de-a lungul zilei. O zi da, una ba. Si ultimul set cu minim o ora inainte de culcare.

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar eu cand faceam cele 100 de flotari. le faceam apoi ma puneam in pat si mai stateam 2-3 ore pana sa ma culc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Hmmm, tot le grupai prea apropiate, parerea mea. Mai rasfirate seriile si nu ar trebui sa mai ai eu stiu ce dureri. Si daca poti face O serie de 20, cel mai bine urci de la alea 100 zi de zi direct in macar 9X20 o data la doua.

| gigite a răspuns:

O fi febra musculara?

| LightshotPumnalXZXZ a răspuns:

Presupun ca nuai suficienta forta. Ia-o usor, pentru ca sa faci tractiuni, trebuie sa ai forta mare in biceps. Cand ai ocazia, testeaza-ti forta intr-un sac de box. Daca ai forta la sacul de box, vei putea face tractiuni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LightshotPumnalXZXZ):

Bicepsul participa la loviturile la sacul de box?
La tractiuni intra 70% spate, NU biceps.

Altu complet paralel laughing)