| obsercvayr a întrebat:

Salut, practic Culturism de vreo 6 luni.
1. La sala, cand lucru lombari din ridicari/aplecari, nu simt durere, insa cand las haltera jos si stau drrept, simt o durere la lombari, credeti ca e normal?

2. Acasa, daca lucru aplecat, de ex stau 5 minute aplecat si culeg ceva, cand ma ridic am o durere de lombar, 4-7 secunde. Credeti ca e normal?

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

1. daca simti DURERE nu este normal. muschiul lucrat corect are o senzatie cumva de arsura, un fel de durere placuta cumva, pielea in zona aia tinde sa se inroseasca datorita vascularizarii puternice a musculaturii (inclusiv senzatie de caldura la atingere); dar durere niciodata. faci ceva gresit daca este pur durere si nu senzatia de arsura si celelalte simptome.

2. tu ai probleme la lombari si cu asta este clar. cand stai 5 minute in fund peste o foaie nu are cum sa te doara spatele decat daca ai probleme la ei. fa o vizita la doctor sau kinetoterapeut ca nu este normal.