| LittleMrOlympia a întrebat:

Salut prieteni!happy As vrea sa va intreb daca e posibil sa-mi "intaresc pumnul" big grin pentru auto-aparare, si as vrea sa urmez o cariera in box.Am o masa musculara pe mine, destul de definita.Pana merg sa fac antrenamente la sali de box.e bine sa fac flotari in pumn,si sa incep sa lovesc o perina? Am vorbit cu un profesionist,antrenor si mi-a spus ca pot incepe sa fac asemenea exercitii. Lovirea peretului, sau a unei suprafete mai tari ajuta?big grinFunda.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"Lovirea peretului, sau a unei suprafete mai tari ajuta", ajuta sa-ti slabesti pumnul.

Oasele se intaresc printr-o presiune asupra lor ( cum e cand ridici greutati ), NU prin lovire.

Citeste asta :
http://forum.fight.ro/viewtopic.php?t=3078

Citez : " SINGURUL LUCRU CARE DETERMINA INTARIREA UNUI OS (DENSIFICAREA TRAVEELOR OSOASE PE ZONA SPONGIOASA SAU ADAUGAREA DE LAMELE PE CEA COMPACTA) ESTE FORTA GRAVITATIONALA EXERCITATA IN AXUL OSULUI. NAMELY, NU IMPACTUL CI PRESIUNEA."

| LittleMrOlympia explică (pentru Cosmin86):

Sa inteleg ca flotarile in pumn ajuta, nu?big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru LittleMrOlympia):

Da, din cauza presiunii mentiune asupra oaselor si a inceheieturii