| Valentin_5815 a întrebat:

Sunt la sala de forta incepator si daca fac mai multe exerceti mana dreapta ma lasa,ridica greu.Eu sunt stangaci. Stiti cumva ce trebuie sa fac sa nu ma mai lase, sau de la ce e?

Multumesc! Funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Trebuie sa le aduci la acelasi nivel, pentru asta pune accent pe exercitiile cu gantere si evita-le ( macar o perioada ) pe cele cu haltera sau orice exercitiu se face cu ambele maini ( pentru ca cea mai puternica va tinde sa impinga mai mult ).

Si alege o greutate a.i. sa faci maxim 10 repetari cu mana mai slaba si faci atatea si cu mana mai puternica. Faci asta cateva luni, pana le aduci la acelasi nivel aproximativ. Apoi te antrenezi normal

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ironman3 a răspuns:

E normal la inceput asa se intampla la toti mana dominanta trage mai mult ia cealalalta ne fiind obisnuita la atata efort cedeaza, nu iti face griji in timp mana dreapta va trage ca cea stanga dar in timpwinking.