| Politaiul_Fabrizio_1995 a întrebat:

am 14 ani si fac exerciti cu haltera si flotari, haltera are 5kg si fac cu fiecare mana cate 5 repetari deci in total 50 repetari, apoi fac cu amandoua mainele 20 repetari fara pauza, si apoi iar 20 repetari fara pauza.Si apoi 5 flotari de 3 cu pauza.Intrebarea mea este daca acest antrenament ma v-a opri din crescut?

4 răspunsuri:
| Zacase a răspuns:

Mai intai, aia se numeste gantera, nu haltera. Apoi, 5 kg e cam putin, ok, pentru inceput sunt bune, dar o sa treci repede de ele, dupa care o sa le folosesti la inclzire cel mai probabil.
Acum la intrebarea ta, nu, cu asa greutate nicio sansa sa te opresti din crescut, flotarile in cazul nostru n-au nicio legatura...

| alin100 a răspuns:

Salut,cu acest program nu vei face muschi, antrenaemtnul tau este pentru anduranta.Pentru masa musculara trebuie sa faci 8 repetari, daca cu 5kg faci 20 de repetari, incerca cu 8 kg, iar flotarile la fel ca sa le faci mai grele, le faci cu un ghiozdan pe tine si astfel vei creste cat de cat in masa musculara.Muschii adevarati se fac la sla deoarece acolo iti poti alege greuatile si ai toate aparatele necesare.Normal ca vei creste, chiar si daca vei lucra cu greutati vei creste deoarece ianaltimea este GENETICA, este foarte bine ca faci sport.Sa nu uita de alimentatie, trebuie sa mancani multe proteine si sa ai o almentatie si un antrenament bine pus la punct.Pe siteul acesta gasesti tot ce iti trebuiehttp://www.culturism.ro/.Iti urez succes!