| boyboyplayboy99 a întrebat:

La urmatoare intrebare as vrea sa raspunda doar cei care au ceva experienta in culturism... Am 14 ani, 1.76 si 65 kilograme. Fac sala(nu de mult timp) si am o nelamurire. Daca fac genoflexiuni mai cresc sau nu?

P.S. pun aceasta intrebare pentru ca am auzit mai multe pareri si nu mai stiu ce sa cred.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La sală mergi după vârsta de 16 ani, nu ai ce căuta de acum.
Pe moment, fă înot, te ajută să te dezvolți armonios.
Pa, pa.

| boyboyplayboy99 explică (pentru Legiuitoarea):

Orasul in care stau eu are doar o amarata de piscina in care daca ai dat de 2 ori din brate ai ajuns la capatul celalt. iar eu nu stiu sa inot big grin

| Birlik65 a răspuns:

Vei creste cu sau fara culturism mai inalt decat parintii tai cu 30-50 cm...chestie normala, dar in timp..nu brusc. Pana la 28-30 de ani ai tot timpul din lume...winking

| boyboyplayboy99 explică (pentru Birlik65):

Pai mama are 1.65 si tata 1.70. nu cred ca voi ajunge la 2.20 laughing

| Birlik65 a răspuns:

Mda..vei ajunge la un 1.87..la mai mult sa nu te gandesti. eventual te apuci de baschet, volei sau inot. daca vrei 2 metrii, nu culturism..culturismul stopeaza in crestere, ramai micwinking

| boyboyplayboy99 explică (pentru Birlik65):

Daca fac 1.82 zic sarut mana laughing nu imi trebuie mai mult happy

| Birlik65 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Ok,baftawinking

| iZberg a răspuns:

Salut, da vei creste dar mai putin decat inainte, problema este la exercitile care necesita spatele mai mult pentru ca ti se forteaza coloana

| boyboyplayboy99 explică (pentru iZberg):

Adica ajung pana la 1.80-1.81?

| Icsicsescu a răspuns:

Genoflexiunile cu haltera iţi afectează puţin creşterea... ăsta e adevarul... ai putea să le înlocuieşti cu exerciţii care iţi solicită mai puţin coloana ) ex: presa, toate cele de la scripeţi, fandări cu ganterele etc.

| boyboyplayboy99 explică (pentru Icsicsescu):

Pai genoflexiunile vreau sa le fac la presa(daca le voi face.)...Deci da ori ba?

| Silviu05 a răspuns:

Genoflexiunile executate corect si facute cu greutate mica-medie, nu-ti opresc cresterea in inaltime. Daca vei forta si vei folosi greutati mari, atunci da, cartilagiile de crestere se vor osifica si nu vei mai creste.

| boyboyplayboy99 explică (pentru Silviu05):

Ce inseamna greutati medii? dar mari?