| darkusss a întrebat:

vreau sa incep sa fac exercitii de crestere musculara si crestere in greutate. Nu ma duc la sala ci fac acasa. Daca imi puteti spune ce fel de proteine sa iau pentru ca vreau sa fie rezultate ceva mai rapid. precizez ca am 17 ani, 1, 74 inaltime, 58 kg.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Lasa sfaturile date de "cunoscatori" in domeniu, ca juma' sunt pe langa, ceilalti au o idee, dar si aia este vaga.
tu ai nevoie de un gainer. pentru ca ai kg putine la inaltimea aia. iti trebuie macar un 66 kg daca nu, cel mai bine, 70. vezi un serios mass, mega mass 2000, syntha-6, myo max 10 in 1. astea sunt gainere si mrp bune pentru ce vrei tu. dar cu sala facuta acasa, nu faci mare lucru cu suplimentele.

| darkusss explică (pentru JohnnyBi):

Am gantere greutati etc. ma apuc dupa ce primesc un sfat bun poate foarte bun in privinta proteinelor( de care sa iau.)

| JohnnyBi a răspuns (pentru darkusss):

Ma lasi cu porcaria asta "asa sunt eu, nu pun in greutate"? toti care va apucati de sport plangeti ca virginele ca sunteti ectomorfi si ca nu se pune greutatea pe voi. eu aveam mainile ca scobitorile cand am inceput. am pus 25 kg in 2 ani de zile. nu mai cauta scuze ca nu poate corpul, nu vrea mintea ta sa inteleaga ca NU MANANCI CAT TREBUIE si CUM trebuie

| darkusss explică (pentru JohnnyBi):

Atunci da-mi si mie un program ceva! multumesc pentru ce zici, parca ma motivez cand aud astea.laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru darkusss):

Cu niste gantere nu prea am ce program sa iti fac. ca eu folosesc gantere de la 5 kg la 40... uita-te pe megaproteine.ro la nutritie si antrenament, vezi ce poti face de acolo cu ce ai tu

| darkusss explică (pentru JohnnyBi):

Da asa am si eu imi pun ce greutate vreau. am mai multe pana la 50kg

| JohnnyBi a răspuns (pentru darkusss):

Pieptul il poti face cap coada daca ai o masa de abdomene si un scaun. la umeri iar poti lucra cu gantere mai toate tipurile de miscari. brate la fel, mai greu, dar merge. la spate in schimb, doar ramat. eh, gasesti acolo pe site un antrenament, si unde are bara, faci acelasi lucru folosind gantere (daca nu ai bara).

| darkusss explică (pentru JohnnyBi):

Ok multumesc foarte mult! Sa ai succes in ceea ce faci! Salut!

16 răspunsuri:
| Yamaha123 a răspuns:

Salut Darkusss sfatul meu e sa nu ei proteine pentru-ca ai sa regreti foarte tare mai incolo.Dar daca tu preferi asta uite aici (http://www.megaproteine.ro/D-Proteine/?gclid=CO7Yv7Wx-LsCFUNe3godekIAbA)

| darkusss explică (pentru Yamaha123):

M-am documentat mult si am cerut parerea unui profesor si a spus ca o sa-mi faca bine atat timp cat nu exagerez cu luatul dozei zilnice.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Yamaha123):

Daca nu stii, mai bine taci. vezi ca lactatele, carnea si ouale, legumele si cerealele au proteine, te rog nu mai manca, o sa regreti tare

| AlexDu a răspuns:

E bine sa iei, dar nu in exces. O galeata de proteine costa in jur de 150 de lei(daca vrei ceva bun). O asemenea galeata trebuie sa-ti ajunga o luna, deci ai grija. big grin

| darkusss explică (pentru AlexDu):

Mersi mult!

| JohnnyBi a răspuns (pentru AlexDu):

Proteine, bune, la 150 ron pe luna? misto vis

| LuciMixx a răspuns:

Ba cand va aud cu proteinele astea oh go on doamne... tu stii pentru ce is proteinele? tu mananca mai multe mese pe zi ( orez, carne, lactate) si ai sa vezi ca e mult mai bine, proteine iei atunci cand vezi ca nu mai cresti in greutate si sa iti dea drumu si dupa ce vezi ca cresti in continuarewinking eu stiu pe cineva care are 1, 74 si a ajuns la 85 kg fara proteine ( a luat doar 3 saptamani proteni pentru ca nu mai punea in greutate si dupa nu a mai luat)

| JohnnyBi a răspuns (pentru LuciMixx):

Bati campii atat de frumos, incat mai bine taceai.

| darkusss explică (pentru LuciMixx):

Asa sunt si eu nu mai pun in greutate man.