| Justmeandmysmile a întrebat:

Saritul coardei subtiaza picioarele? Micsoreaza abdomenul? Dar jocul de badminton ce muschi lucreaza?

Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Nu exista slabire localizata, deci indiferent ce exercitii faci (fie ca e vorba de sarit coarda, de alergat, de abdomene, etc) o sa slabesti cate putin de peste tot (si de la burta, si de la picioare, etc).

Singurul efect localizat pe care il au diverse exercitii e tonifierea (intarirea) muschilor din zona respectiva.

Si da, saritul coardei tonifiaza muschii picioarelor, iar jocul de badminton este mult mai complex si lucreaza mai multe categorii de muschi dar in special muschii mainii, ai spatelui si al picioarelor.

4 răspunsuri:
| Memories a răspuns:

Pai daca saritul corzii ar subtia picioarele atunci cei care practica boxul ar trebui sa fie schilozi nu? De fapt el intareste muschii picioarelorbig grin

| Kyrie a răspuns:

Saritul coardei iti creste forta si masa in gambe iar jocul de badminton nu am auzit de asa ceva si ma indoiesc ca creste forta de la asa ceva laughing

funda?

| Roses a răspuns:

Nu, nu le subtiaza, dar intareste muschii picioarelor. Si nu, nu micsoreaza abdomenul. Jocul de badminton lucreaza muschii mainii(biceps, triceps), al trunchiului(oblici, dintat si probabil si drept abdominal), al picioarelor(croitor, cvadripces, gemeni) big grin

| Marius10messi a răspuns:

NU le subtiteaza, nu micsoreaza abdomenul si muschii la maini, la picioare si la trunchi.