| anonim_4396 a întrebat:

"A nu mai avea timp înseamnă a fi rezolvat toate problemele, a trăi într-un perfect echilibru." Eliade.
Traim intr-o lume care se petrece in foarte mare graba, parca nu am mai avea timp de nimic. V-ati rezolvat toate problemele? Traiti intr-un echilibru perfect? Sau e timpul unei schimbari in privinta asta?

4 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Eu nu cred ca afirmatia lui Eliade e universal valabila, pentru toti la fel.
A nu mai avea timp nu inseamna neaparat a-ti fi rezolvat toate problemele. Timpul nu se termina niciodata.
Doar problemele noastre se inmultesc si se tin lant, din cauza asta timpul parandu-ni-se compresat, comprimat.

-In ce priveste echilibrul, iar nu sunt de acord.
Presarea din partea timpului provoaca stres si implicit echilibrul dispare sau nu exista in cazul asta.

"V-ati rezolvat toate problemele? Traiti intr-un echilibru perfect?"
-Nu. Nu cred ca cineva poate raspunde afirmativ la intrebarea asta.
Totul e schimbator si continuu. -Niciodata nu vom putea spune ca traim in perfect echilibru pentru ca intotdeauna vor aparea evenimente care vor tulbura si complica starea de echilibru dobandit pana atunci.

E nevoie de control al mintii pentru a-l mentine netulburat indiferent de ceea ce vine din exterior.

| JucărieLEGO a răspuns:

Interesanta intrebare contradictorie cu raspuns deja atasat.

| dadionetwothree a răspuns:

Am putea spune ca pe tot parcursul vietii intalnim diferite probleme ce ne tulbura echilibrul. Suntem intr-o continua schimbare si oricat am incerca sa ne rezolvam problemele, ele tot vin. Viata are urcusuri si coborasuri, tu cum poti evita asta?
Eu nu traiesc intr-un echilibru perfect, insa as putea spune ca viata ne da suficiente oportunitati sa imbunatatim cate un mic detaliu din viata. Dar tu, tu traiesti intr-un echilibru perfect?

| anonim_4396 explică (pentru dadionetwothree):

Nicidecum.
ultima parte era putin ironica. nu asta a avut Eliade in minte cand a facut afirmatia respectiva. oricum, ma straduiesc sa fiu cat mai aproape de acel echilibru. nu zic ca-mi si reuseste, dar macar incerc.