| sabin89 a întrebat:

Am o carte de istorie veche în care, între altele, este tratată, pe scurt, și expansiunea Imperiului Roman în partea către Germania. Se vorbește despre limes-ul care mergea pe Rinul inferior și Dunărea mijlocie, despre cuceririle de dincolo de acest limes, de cele două Germanii, inferioară și superioară. Apoi, ca urmare a eșecului planului de cucerire totală, spune, citez: "...romanii și-au retras frontierele până la Elba". Greșește autorul aici? Nu trebuia până la Rin? Eu așa am știut. De ce până la Elba? Elba e mult spre est față de limes (de Rin).

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Da, e o greșeală de tipar.
Granița romană în Germania a fost întotdeauna până la Rin - dacă era până la Elba înseamnă că aveau practic toată Germania.

| sabin89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Cred că e o greșeală. Din câte știu, nici campaniile lui Germanicus nu au ajuns până la Elba.

1 răspuns: