| Editzelu a întrebat:

Cunosc doua fete care s-au nascut in aceeasi zi, cum ar veni sunt gemene, insa arata total diferit una e blonda si inalta, iar celalta bruneta si pitica, dar nu se aseamana decat putin la fata.Cum se poate asa ceva?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt de la acelasi mama, atunci e posibil sa aiba tatii diferiti cu doua ovule separate, fecundate in acelasi ciclu si purtate impreuna in timpul sarcinii.
Este explicatia cea mai plauzibila, dar adevarul o poate sti doar mama lor sau in urma unui test ADN.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De aia exista termenul de "gemeni identici", pentru ca unii nu sunt identici. Pana si in perechile de gemeni identici, daca te uiti, mereu e unul mai mic, unul mai inalt, unul mai slab, unul mai gras, e vorba si de felul in care se dezvolta (chiar daca fizic sunt identici, au personalitati diferite, unul nu doarme noaptea si e de ajuns sa-i se incetineasca procesul de crestere etc).

| Rozzovela a răspuns:

Exista doua tipuri de gemeni, documenteza-te, oricum ca sa stii- e ceva normal happy

| Andreea342 a răspuns:

Pai exista gemeni care sunt identici si pot exista si gemeni care nu sunt identici. Gemenii dizigoti, denumiti in mod obisnuit gemeni falsi, apar din fecundarea a doua ovule distincte de catre doi spermatozoizi distincti. Ei au deci un patrimoniu genetic diferit si pot, spre deosebire de gemenii adevarati (homozigoti), sa nu semene intre ei si sa nu fie de acelasi sex.