| RAY a întrebat:

Ca nilhisti putem fi fericiti ca macar existam? E tot o autoamagire si asta

4 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Logic vorbind da, e o amagire

| Lidia09 a răspuns:

De unde luați toți acești termeni? Cine a spus că suntem nihiliști? Da, poate au fost cei din trecut filosofi, dar și noi avem cap și putem să facem o concluzie între ce există și ce nu. În unele lucruri au fost ei înțelepți, dar ei tot sunt oameni și ei tot pot greși. Să nu uită că cel mai înțelept om de pe pământ a fost Solomon (un împărat care a domnit î.H. și care a primit înțelepciune de la Dumnezeu) Și noi ca oamenii nu o să reușim niciodată să fim destul de înțelepți ca Dumnezeu.
Putem fi fericiți că existăm, desigur. Dacă tot a fost îngăduit să ne naștem, desigur că putem, trebuie să ne bucurăm de viață și să trăim fiecare clipă și să mulțumim că suntem sănătoși și mai putem zâmbi. Nu este în niciun caz o autoamăgire o dată ce exiști în carne și oase.