NOname
| NOname a întrebat:

Când nu vrei, dar vrei să vrei, cum te faci să vrei?

Răspuns Câştigător
| Aly2 a răspuns:

Pai nu sunt sigura ca am inteles, dar raspunsul meu este : Depinde de context. Daca este vorba de teme, de mers undeva etc. Dar ca sa te faci sa vrei te poti gandi ce fain ar fi daca ai face acel lucru, sau ca trebuie, ca iti prinde bine, poate chiar ca ar fi amuzant ( poati asculta muzica in timp ce faci lucrul acela ). Incerci sa vezi partea buna a lucrului pe care il ai de facut dar nu vrei sa il faci si atunci POATE te faci sa vrei.
Imi cer scuze daca raspunsul meu ti se pare stupid. sau daca nu am inteles intrebarea. Si te felicit pentru ceea ce ai scris mai jos.

126 răspunsuri:
| Maothecat a răspuns:

Cu mult curaj!

| selenasel a răspuns:

Eu iti zic ce fac eu zic in gandul meu ca trebuie sa o fac

| RoxanaAndreeaBianca a răspuns:

Pai. iti spui in gand ca vreiii. si te ambitiezi... Si pana la urma o sa vreii

| elenutza27 a răspuns:

Pur si simplu. Daca vreau sa vreau pai vreau! Nu cred ca ai inteles laughingImi impun singura.Ma gandesc ca este bine si ca trebuie sa fiu de acord. Bye, bye

| JasonMcCann a răspuns:

Eu nu pot sa vreau fortat, din pacate

| Wolfenstein a răspuns:

Ma gandesc cei amibine la acel lucru, partile lui bune.

| Luy a răspuns:

De cele mai multe ori zic : "Ce am avut si ce am pierdut?!". Viata este scurta, nu poti sa stii cand iti vine ceasul.Trebuie sa vrei si sa "gusti" din toate cate putin.Eu de ce sa nu vreau ce altii vor? Hai sa vrem si sa le incercam pe toate! Daca nu vrei cand este momentul potrivit... dupa s-ar putea sa regreti.

| Luy a răspuns:

@chelstone
Eu sunt un exemplu la ceea ce ai zis tu acolo.
Am zis :Nu vreau sa mor pentru ca o sa-i ranesc pe cei dragi, pentru ca sunt tanara si pentru ca imi era frica de moarte.Dar am vrut sa mor/mi-am dorit pentru ca simteam ca numai fac fata.Ce m-a motivat sa vreau? M-au motivat doar gandurile rele si am facut-o! Dar din cate vezi nu mi-a reusit! A fost greu pana am facut primul pas... dupa a fost totul mecanic!

| Iustiina a răspuns:

Daca vrei sa vrei, va trebui sa iti impui sa vrei! Daca vrei ceva, trebuie sa iti impui ca: poti reusi! Sper ca te-am ajutat! Funda?

| AndreiC a răspuns:

Banuiesc ca totul tine de puterea ta de... autopersuasiune. Putem sa o numim asa? Sigur ca da! Cine ma opreste? Revenind la intrebare, daca nu ne putem convinge singuri suntem ca si pierduti.

| MonkeyDLuffy a răspuns:

Vine de la sine vrutu! Sper ca team putut ajuta

| metin2crz a răspuns:

De fapt, intrebarea reala e ''Cum te faci sa vrei'' asa ca degeaba explicati intrebarea la altii daca nu dati un raspuns. raspunsul vine si pe baza de ce ai in cap. Spre exemplu nu vrei ceva pentru ca tie frica si ai vrea sa vrei, adica sa ai curajul sa o faci. In fine, cred ca nu ai cum sa te faci sa vrei, eventual sa te faca altcineva.

| metin2crz a răspuns:

Claudiu89 cand spui Romanii astia, vb in numele tau si a persoanelor pe care le cunosti. Si eu traiesc in societatea asta si nu vreau sa fiu pus in aceeasi oala cu altii. Si in plus noi suntem etichetati asa mai mult din cauza noastra ca ne facem singuri de bafta, si daca noi credem asta despre noi, ce va mai asteptati sa creada celelalte tari? Nu mai exagerati atat.

| RoxYuuKikyo a răspuns:

Vrei sa vrei pana vrei.

| iza4ever a răspuns:

Pentru cai care spun c aintrebare anul are logica:
Intrebarea e destul de logica, doar ca trebuie sa o citesti de cateva ori si sa te gandesti ca sa aiba logica.
Iti impui sa vrei, chiar nu vrei sa faci acel lucru dar totusi ai vrea sa vrei sa poti face lucrul acela iti impui in minte ca poti face asta, iti asumi un risc, dar care in final va duce la ceea ce ai vrut.

Mi s-a intamplat ceva asemanator. Eram in delta si trebuia sa ne plimbam cu barca. Doar ca eu nu vroiam sa ma plimb cu barca pentru ca imi era frica ca as putea cadea, dar totusi eu vroiam sa ma plimb cu barca, chiar daca cu adevarat frica ma facea sa nu vreau. Am mers si m-am urcat in barca aia, primul lucru care mi-a venit in minte a fost: M-am urcat, daca cad si ma inec asta e, am riscat.laughing Cand am coborat din barca si am mers in camere, care si ele erau tot pe apa ca era un fel e casa care plutea pe apa dar era prinsa de niste chestii...nu stiu cum sa explic. Cand am ajuns in camera imi dadusem seama ca de fapt mi-era frica de ceva ce deja invinsesem fara sa stim. Pentru ca casuta aia sau ce era ea ar fi putut intamplator sa se desprinda de ce o fi fost ea prinsa si sa plutim pe delta, deci deja eram pe apa si invinsesem frica fara sa imi dau sa-mi dau seama ca o facusem.

Ma rog am dat un exemplu care mi s-a intamplat si parea ca avea cat de cat legatura cu intrebarea.

Deci fie ca ceva in mintea aia a noastra ne impune sa nu vrem un lucru, dar totusi noi am vrea acel lucru. Incercam ori sa ne impunem singuri sa facem asta, ori riscam.laughing

| NedelcuRemus a răspuns:

E o stare a ta.Simti ca vrei da nu vrei.E o chestiune care nici eu no inteleg.Bafta.Funditza plss?

| KiddoC a răspuns:

Pentru ceilalţi: nu e o întrebare ilogicăwinking, doar că nu aveţi mintea deschisă. Trebuie să evaluaţi întrebarea din toate punctele de vedere. Şi ca să vă lămuresc că e posibil aşa ceva dau un exemplu:
Vrei îngheţată, dar totuşi nu vrei fiindcă ai mâncat deja prea mult tongue
Acum să răspund la întrebare:
Îmi zic că şi ceilalţi vor şi nu e aşa rău să vreau şi eu happy

| ๓itนpitน a răspuns:

E ca atnci cand e o recompensa la o activitate,nu vreau sa muncesc pentru rasplata, dar vreau rasplata, deci fac aceea treaba gandindu-ma la rasplata si crezand ca-mi va prinde bine!

| adrian062 a răspuns:

Nu fratilor asta e o intrebare buna, bine ca nu ma astept sa o intelegeti toti, nici macar 1% dar va dau un indiciu: ...atunci cand nu poti dar vrei?

| AFR81 a răspuns:

Ma gandesc de 2 ori la avantaje.Asa trebuia sa te gandesti si tu de 2 ori inainte sa pui intrebarea astahappy

| NumePublicAnonim a răspuns:

Vrand,nevrand,trebuie sa vrei.

| Alexutza6755 a răspuns:

Sincera sa fiu, n-am inteles nimic.

| KeepitSimple a răspuns:

Iti impui happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimin lenea, atrag lenea, ma insor cu munca dar o insel tot cu lenea. Ceva de genu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti impui in mintea ta ca trebuie sa vreihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu, imi impun asta in subconstient; de cele mai multe ori, reusesc.Inteligenta si inteligibila intrebarea, ca multe altele.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum fac eu? Simplu: ma gandesc la recompensa, ce obtin sau la cosmar, daca nu obtin. depinde ce te motiveaza mai mult.Stii un fel de " auto manipulare".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha ha ha, eram convins ca mai devreme sau mai tirziu o sa incepi sa te spargi in figuri. "Ai intins capcane si au cazut fraierii in ele", "i-ai avertizat si nu te-au ascultat, asa ca si-au pierdut dreptul de a mai raporta". Adica provoci intentionat situatiile astea, ca sa pice in capcana "dusmanul" si sa-l executi. Ha ha ha, lesin de ris. Nu-i bai, ti-a luat ceva pina sa incepi cu aerele de "vedeta plina de muschi" a lui Clopotzel TPU, da' era inevitabil. Nimeni nu se ascunde la infinit. Te-am pupat si astept la avatar, poza aia cind erai la plaja la nudisti, ca sa te dezvalui total big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, si aici e plin de prosti, frustrati si invidiosi! Mai sunteti multi?
Cat de prost trebuie sa fii ca sa nu intelegi o intrebare atat de simpla, de care te mai si lovesti zilnic la orice pas? Numai prostu' de aia e prost, ca nici nu si-a pus-o vreodata. Lasa-i in prostia lor sa se faca de rahat singuri, ca se vedea clar cine e ilogic in cazul de fata.
Intrebarea este foarte buna, frumoasa, originala si chiar te pune pe ganduri. Iti trezeste neuronii adormiti din cap. Iar cei care nu-i au, ce sa zic, sunt demni de mila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Kronstadt,
hopa! Iar sar unde nu e treaba mea. Hai că o iau pe puncte de data asta, cum îmi place mie:
1. Nu ştiam că mai nou te poţi lăuda cu întrebările. Întrebările le pui ca să te lămureşti şi să înveţi lucruri noi din experienţa altora.
Poate ea chiar are o dilemă, de aia ne şi întreabă. Şi eu am vrut să pun întrebarea asta acum ceva timp, dar am uitat.
2. Ameninţă?! Unde?! Când?! Că eu n-am văzut-o decât avertizând, că se va aplica regulamentul în cazul celor care îl încălca.
Nu e normal să se apere?! Tu ce făceai în locul ei, te lăsai statuie de aruncat cu roşii?
3. „Cand doi (în cazul tău vreo 30) îţi spun că eşti proastă, trebuie să te retragi".
a) Cine "30"?! Că eu n-am văzut decât vreo 5-6 frustraţi (printre sute de oameni), mai mereu aceiaşi, care se tot iau de întrebările şi răspunsurile ei.
b) Aşa-s regulile la puşcarie?
Asta nu se aplică şi în libertate! Te cred că n-ai ştiut. În libertate ne mai uităm şi la CINE acuză. Ei cum sunt?! Eu zic că ipocriţi, în cazul tău.
... ştiu şi eu de cine vorbeşti. Cea mai veche gaşcă, care are impresia că deţine adevărul absolut, „intelectualii" site-ului care mai intră din an în paşti şi mai mult scuipă decât ajută, dar au senzaţia că site-ul ar trebui să fie doar al lor.
Dar tu...nu-ţi poţi vedea de treaba ta? Eşti exact că babele din satul meu, alea bârfitoare şi certăreţe! Noi venim de la oraş...iar aia au impresia că avem cine ştie ce avere. Sunt invidioşi şi ne fac tot felul de probleme, stau cu ochii numai pe noi. Aşa şi tu. Nu-ti convine faptul că NOname a ajuns utilizatoarea anului, ai fi preferat ca cineva din gaşca ta de frustraţi să fie în locul ei... E, şi ce?!
Parcă ar fi „vina" ei că a fost propusă!
Pune întrebări cât se poate de normale, dar văd că tu nu le înţelegi. Cine e de vină?
5. Pentru ce există regulamentul şi funcţia "Raportează"?! Nu ca să raportăm abuzurile, care în cazul tău au depăşit orice limită? Ai mare noroc că ţi s-au şters postările cu înjurături şi ameninţări, dar nu s-au şters şi din memoria noastră.
(am sărit un punct cu a patra idee).
6. Dacă are mult timp liber şi bunăvoinţa de a-şi petrece acest timp pe site, ajutând, atunci ce?! Nu cred că e treaba ta ce face ea cu timpul ei liber. Şi eu sunt foarte activă pe site şi am mult timp liber şi nu sunt scăpată de sub controlul mamei şi nici nesupravegheata. Aşa că vezi-ţi de treaba ta (o ai?!)!