| Scarbo a întrebat:

Cat la % din creier folosea Einstein? Folosea tot 10 %?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Salut.Iti citez dintr-o carte un intreg paragraf despre folosirea a doar 10% din creier:
"Intreaba un grup de oameni alesi la intamplare ce stiu despre creier si vei vedea ca multi cred ca folosim doar 10% din capacitatea lui.La nivel mondial, aceasta convingere ii face pe specialistii in neurostiinta sa se ingrijoreze. Mitul cu cei 10% a luat nastere in Statele Unite acum mai bine de un secol,ajungandu-se ca jumatate din populatia globului, sa creada acest lucru.
Insa pentru oamenii de stiinta care studiaza creierul nu are nici o noima; creierul este o masinarie foarte eficienta si, din cate se pare, toate functiile lui sunt necesare. Poate ca mitul spune un lucru pe care vrem sa il auzim cu totii, altfel nu se explica longevitatea(=durata exceptionala). Daca in mod normal folosim numai 10% din creier, cum ar fi daca am folosi chiar si numai o mica parte din restul de 90%! Cu siguranta ideea este interesanta[...]Pana la urma,daca toti avem o capacitate mentala neutilizata atat de mare,atunci nu se mai pune problema de prostime, ci numai de o gramada de potentiali Einstein care nu au invatat inca sa isi foloseasca creierul cum trebuie.
[...]In realitate, ne folosim creierul in totalitate, in fiecare zi. Daca diverse parti ale creierului ar fi inactive, nu am simti vreo diferenta cand acestea sunt afectate.
[...]O posibila explicatie pentru modul in care a aparut mitul celor 10% vine din faptul ca functiile anumitor parti ale creieruluii sunt indeajuns de complexe incat, atunci cand sunt afectate, urmarile sunt relativ subtile."
In concluzie: Einstein folosea 100% din creier in fiecare zi, ca noi, dar el stia/putea/reusea sa isi foloseasca creierul exact asa cum trebuie.
Sper ca ai inteles ca acest mit stiintific sau "fapt stiinfic" este un fals. Funda?

| Scarbo explică (pentru pastru009):

Am dat de vreo 2-3 ori funda

| pastru009 a răspuns (pentru Scarbo):

Poate acest mit cu 10% a aparut fiindca Einstein nu a vorbit pana la varsta dev 3 ani, dand impresia ca este retardat mintal.Ori e aici s-a nascut mitul ori in alta parte a lumii in cu totul alte circumstante! Ooo..Si multumesc pentru funda! happy

| Scarbo explică (pentru pastru009):

N-ai pentru ce ai meritat-o happy.

| pastru009 a răspuns (pentru Scarbo):

Multumesc.Hey...Daca vrei sa afli mai multe despre creier si functiile neuronale si emotionale, precum si ce ai intrebat tu poti sa gasesti in cartea "Secretele Creierului Uman"(de Sandra Aamodt si Sam Wang, editura Litera).Eu am luat aceasta carte cu 10 lei fiindca a fost la promotie cu ziarul Adevarul, si am pastrat cartea iar ziarul...ei bine, l-am aruncat! rolling on the floor

| Scarbo explică (pentru pastru009):

Mersi mi-am notat-o deja.

| ErrorFound a răspuns (pentru pastru009):

Nu stiu daca este chiar adevarat. Folosim fiecare parte a creierului, dar folosim acea parte in intregime, sau doar ca conexiune intre acea parte si restul creierului? In fond, orice calculator are conectori, fire si prize...

| pastru009 a răspuns (pentru ErrorFound):

Eeee,uite aici au gresit multi.Majoritatea oamenilor compara un creier cu un calculator.Ia zi care sunt asemanarile intre ele doua!

| ErrorFound a răspuns (pentru pastru009):

Emisfera stanga cel putin se aseamana. Amandoua fac aceleasi operatii. Calcule si logica.

| pastru009 a răspuns (pentru ErrorFound):

Noi folosim creierul in intregime indiferent de ce subiect vorbim(atentie, logica, dezvoltare culturala etc.).Se stie ca majoritatea oamneilor cred ca, creierul nu este folosit in intregime, dar ei gresesc.Noi il folosim in fiecare zi,de exemplu acum tu,eu,noi folosim hipocampul-o bucata din creier ce se afla in centrul acestuia si are ca functie: atentia(senzoriala),memorarea,invatarea a lucrurilor noi,logica etc.-. Ceea ce vreau sa zic este ca sunt multe parti ale creierului total active,chiar si in timpul somnului, de exemplu eu acum folosesc telencefalul pentru a iti explica sa intelegi mai bine-telencefalul are ca functie gandirea, ratiunea, emotiile, constiinta si mesajele verbale sau non-verbale-.Si noi nu suntem atenti, nu le acordam atentie acestor parti ce ne sunt de mare ajutor si de aceea unii zic ca majoritatea oamenilor nu se foloseste intreg creierul(sau ma rog, functiile sale). Daca mai ai vreo nelamurire intreaba! Sper ca ai inteles.

| Hombre a răspuns (pentru pastru009):

"Eu am luat aceasta carte cu 10 lei fiindca a fost la promotie cu ziarul Adevarul, si am pastrat cartea iar ziarul...ei bine, l-am aruncat!'
Cartea trebuia sa o arunci si sa pastrezi ziarul, poate avea stiri despre Simona Sensual s-au alte inteligente din astea. rolling on the floor
Corect raspunsul tau, creierul e folosit 100% altfel am fi retarzi, nu se sustine ideea ca folosim doar o parte din el si restul ne e inutil. Corpul uman foloseste la capacitate toate componentele lui, de altfel e si evidenta situatia in care un organ, inima, plamani, ficat, rinichi etc, nu functioneaza la capacitate corpul prezinta disfunctiuni (boala).

| pastru009 a răspuns (pentru Hombre):

Buna.Asta am spus si eu.P.S. : Eu nu sunt genul de om care ma intereseaza stirile despre oamenii faimosi.E viata lor, eu nu vreau sa le vad viata. Talkshow-urile sunt doar o tampenie! Parerea mea, cel putin.

| ErrorFound a răspuns (pentru pastru009):

Nu, nu mai am. Multumesc.

| pastru009 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cu placere.

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cine foloseste doar 10% sufera de retard mintal sever, realmente nici nu cred ca ar putea sa se tina pe picioare. Faptul ca am folosi doar 10% din creier este un mit rezultat din interpretarile unor citate atribuite lui Einstein, nimic concret oricum.

| Scarbo explică (pentru Inferno):

La asta ma gandeam si eu, mi-e cam greu sa cred ca omul va putea misca lucruri cu puterea mintii, cand va reusi sa stapaneasca nu stiu cat la % din creier.

| sublime89 a răspuns:

Tot om a fost si el.

| Scarbo explică (pentru sublime89):

Vrei sa spui ca omul nu ar putea folosi mai mult de 10%?

| sublime89 a răspuns (pentru Scarbo):

Ar putea, dar momentan nu. Poate in viitor.

| al9264 a răspuns:

Inteligenta si capacitatile lui Einstein erau controlate de extraterestrii.Cum altfel? Eu n-am citit asta de pe internet, ci dintr-o carte de incredere

| Adusca a răspuns:

Omul este dotat cu ungrad marede inteligenta. Doar ca el nu vrea sa o foloseasca. Acest grad de % creste prin exercitii mintale, citit, mediat etc.
Dar in ziua de azi nu mai trebuie sa luam decizi importante care sa depinda viata noastra. In epoca straveche, pe vremea oamenilor din pesteri daca erai prost, erai mort. Legea supravietuirii.

| Mariix a răspuns:

9%

| Simplu876 a răspuns:

Nuu navea cum sa foloseasca tot 10%