| adinaxD a întrebat:

Ce inseamna "razboi fulger"? straight face
P. S: de la primul razboi mondial...

Răspuns Câştigător
| Cαтєα21 a răspuns:

Razboiul fulger care consta in incercuirea rapida a fortelor inamice prin folosirea tancurilor, a aviatiei si a infante-riei.

7 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Este cel condus de razboinicul luminii.

| elasexygagica a răspuns:

Razboi pe timpul ploii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.s. de la al doilea razboi mondial, nu de la primulwinking
Inseamna exact ce spune numele lui. Ataci suficient de rapid, astfel incit tara atacata sa nu aibe timp sa se mobilizeze.

| adinaxD explică (pentru anonim_4396):

E bun P.S-ul meu...e de la primul razboi mondial, de al doilea nu stiu, inca nu am invatat de el, dar mersi de raspuns tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru adinaxD):

Uite, spre lamurire http://ro.wikipedia.org/wiki/Blitzkrieg A fost gindit mai devreme si aplicat (foarte bine as spune), in al doilea razboi mondial, cind aproape toata Europa a ajuns pe miinile nazistilor, intr-un timp extrem de scurt.

| ღSupradozaDeViseღ a răspuns:

Razboi fulger[blitzcrieg]-razboi in miscarehappy rapid...prin care se scoate o tara din razboi repede, happy[fundita?puppy dog eyes]

| LucianR a răspuns:

"Blietzkrieg" sau "razboi fulger" isi are originea in primul razboi mondial, cand Germania a crezut ca in scurt timp va cuceri vestul si centrul Europei. Nu s-a putut pentru ca francezii i-au oprit pe raul Marna, astfel razboiul fulger s-a transformat in razboi de pozitii.