| YuriBoyka a întrebat:

Ce parere aveti de deja vu? Argumente idei orice.

Răspuns Câştigător
| dulceatalui a răspuns:

Deja vu este denumirea din franceza a expresiei "deja vazut, trait" si poate fi explicat ca existenta unui sentiment trait sau experimentat.De obicei un deja vu apare cu sentimentul de familiaritate, iar asa zisa "experienta anterioara" este atribuita de cele mai multe ori unor vise.

9 răspunsuri:
| ahri a răspuns:

Este o perceptie inconstienta a viitorului.

| Abandoned3 a răspuns:

Am de multe ori aceasta senzatie. Simt ca retraiesc identic o stare, revad o imagine...chiar si cand port o discutie cu cineva si am impresia ca am mai ascultat-o odata in acelasi loc, la aceeasi ora, ori vorbeam chiar fix despre acelasi lucru.
Si nu imi amintesc ceva din vise, ci direct din realitate.

| Marius151 a răspuns:

Cel mai complet raspuns la intrebarea ta se afla la linkul de mai jos->
http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=1376

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja vu-ul upa parerea mea este, nu o "aparenta" ci o realitate. Acea familiaritate, nu este doar "paruta" ea este existenta. Noi chiar am trait inconstient acele momente. Desi pare de necrezut, noi ne traim viata in minte, inainte sa ne.o traim "de.a binelea"

| YuriBoyka explică:

Dau accept cat pot de repede numa sa se aprobe intrebarea
happy

| YuriBoyka explică:

Nu spun ca e o senzatie neplacuta ieri am presimtit ca o sa ma opreasca politia cu bicicleta ca isi gasesc motive la greu sa te opreasca si nu am mai iesit cu bitza.

| GeOrGy2110 a răspuns:

Deja vu o senzatie pe care am avut-o de mai multe ori, putin cam enervanta si incomoda. Este ciudat cand realizezi ca ai mai trait aceeasi experienta o data, nu crezi?

| OnMyDreamWay a răspuns:

Mi se intimpla des.ciudat!

| RaduBourceanu a răspuns:

Frumoasa intrebare.Raspunsul e destul de simplu, in primul rand tine de subconstient si de "eu"-ul din tine, creierul a inregistrat imagini asemanatoare si se "joaca" cu tine.o solutie pentru a scapa de senzatia neplacuta este sa te gandesti ca e doar subconstientu.