| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca suntem in secolul 21, era internetului si intr-o natie care se vrea democratica, iar oamenii inca se tem sa-si spuna parerile? Prefera sa faca parte din turma, decat sa fie ei insisi. Sa spuna ce spun altii, sa nu fie etichetati, sa gandeasca ce gandesc toti, ca "asa e corect" etc.

18 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Sunt multi factori care determina acest lucru, printre care se numara si educatia parintilor, religia (care dupa mine nu are nici o legatura cu credinta), si mai ales, sistemul de invatamant, scoala.
Putini copii au marele noroc de a da peste niste parinti cu o minte foarte deschisa, si care chiar sunt atenti la parerile lor.
Restul, marea majoritate, nimeresc la niste parinti cu niste orizonturi intelectuale foarte limitate, care nu dau importanta la parerile copiilor, si sunt interesati doar de lucruri materiale, minore, care conteaza mult pentru ei, si mult prea putin pentru copii.
De mici mare parte din copii sunt invatat ca a-si spune parerea in public este rau, si a spune o parere legat de un lucru spus de un adult, este ceva ce nu se face.
De exemplu, la scoala, un copil este intrebat daca exista oameni, in lumea asta, care ar merita sa moara.
Raspunsul pe care copilul poate ar vrea sa-l dea este ca da, pentru ca prin eliminarea lor, omenirea ar putea devenii una mai buna.
Totusi, raspunsul care va fi dat este "nu", pentru ca acesta este reflexul impus de parinti, societate, si insasi scoala, faptul ca nu este bine sa ai o alta parere fata de a celorlalti.
Traim cu iluzia ca ne aflam intr-o era in care exprimarea opiniei este libera, in care avem dreptul sa invatam, sa studiem absolut tot ce ne dorim, si ca ne putem exprima opinia fara sa avem parte de dificultati.
Totusi, acest lucru este fals.
Opinia nu este publica, ea este controlata de diferiti factori.
O persoana poate sa aiba o parere diferita in legatura cu ceva, dar nu o v-a putea exprima din cauza societatii care il v-a privii diferit, considerand acea persoana ca fiind... proasta.
Daca te uiti atent in jurul tau, persoanele care-si exprima opinia, care spun exact ce gandesc, primesc un tratament mult mai dur decat ceilalti, si asta doar pentru ca cei care ne controleaza au nevoie de oameni care sa faca ce li se spune fara sa puna intrebari, fara sa gandeasca, doar sa faca.
Este o intrebare buna, dar la care chiar daca gasesti un raspuns, nu vei gasi o solutie.
Foarte putin sunt oamenii care se bucura atunci cand vad ca un copil, sau orice alta persoana gandeste altfel, care nu face parte din turma.
Foarte rar gasesti parinti, profesori, sau orice om, care sa fie suficient de inteligent, incat sa educe, si sa aiba grija de acele persoane care au curajul sa-si exprime parerea in legatura cu ceva, si sa infrunte societatea care va fi in dezacord cu el.
Oricum ar fi, 90% din persoanele care spun ca ele chiar spun totul in fata, mint, si pe langa asta, mai sunt si ipocrite.
Se poarta diferit cu oamenii necunoscuti, vorbesc mai frumos cu unii oameni doar pentru ca vor sa faca o impresie buna, si multe alte lucruri de genul. Asta nu inseamna ca spui totul in fata, asta inseamna ca te prefaci cu 0.1% mai putin decat alti oameni.
Scuze pentru greseli, e tarziu, si sunt obosit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru ca marea majoritate a oamenilor sunt prosti, puturosi si superficiali.

| OOOLEOOO a răspuns:

Convingerile limitative sunt implementate in psihicul nostru inca din copilarie de catre parinti, profesori, traditii si religie.Iar pe masura ce crestem cresc si ele construindu-ne personalitatea.

Din prea multa iubire, dorinta de libertate sau de a pastra valori apuse impreuna cu o generatie trecuta, stres sau nervi nu se stie. Insa cert este ca, cand o mama ii ordona propiului copil "sa stea in banca lui", acesta toata viata va creste cu convingerea ca e mai bine sa faci parte din turma.

Aceastata mentalitatea ne-a ajutat sa supravietuim timp indelungat, dar in prezent este un obstacol.

Avand in vedere situatia moderna parinti inainte de nastere ar trebui sa participe la un curs gratuit referitor la cresterea copiilor sau sa sa-si piarda libertatea de a se imulti ca iepuri crescand copii cu o mentalitate parazita si invechita.

Democratia moderna este un dezastru daca studiezi vei observa ca democratia autentica a Grecilor era cu mult mai diferita fata de actuala.

| Robieski a răspuns:

Pai eu chiar spun totul in fata...adica daca nu-mi convine ceva eu ies in fata si bam-bam si gata rolling on the floor

| BpBycaBestEVer a răspuns (pentru Robieski):

Tine-o tot asa...Vi din viteza, bam un cap in gura si l-ai dat pe spate laughing

| Robieski a răspuns (pentru BpBycaBestEVer):

Toti imi spun ca o sa o patesc o data dar asta e... o viat ai laughing

| anonim_4396 explică (pentru Robieski):

De fapt vorba e cam ase; o viata are omul si o gaura in c.r.Dar nici pe aia nu e stapan fiindca tot mai scapa cate una.deci nici pe viata nu esti stapan, fiindca nu stii cand zboara puiul cu ata.deci bai sobieski? o viata ai, conteaza mult cum o traiesti si ce lasi in urma.

| Robieski a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai exact bai jorpalul... daca nu te bagi in seama mori ca badea ion intre papusoi dar daca te bagi in seama macar mori ca domnul ionwinking

| anonim_4396 explică (pentru Robieski):

Ba sobiesski? daca umbli cu jumatati de masura de genul; o viata ai? ce sa inteleaga un neavizat? spune neica tot adevarul, ca un viteaz, nu numai ce vrei tu, ca sa-ti justifici sabiciunile si viciile, ori nestatornicia.ca asa poate spune si frunza, cand e in pom.ehh,o viata am.si o da vantul jos, si zboara haotic pana face contact cu terra.badea ion,care moare intre papusoi e nobil,mai nobil decat Domnul ion, care moare degeaba dand din gura.o mie de vorbe doi bani nu fac, pe cand o prasitura buna, face cat o ploaie buna.dar tu nu ai cum pricepe asa ceva, deci prefer sa fiu badea ion ca sfanta e munca lui.

| Robieski a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream ca daca mori ca badea Ion atunci o sa afle tot CARTIERUL abia peste 10 ani ca ai murit si ai facut tot ceea ce a facut si vecinul dar daca mori ca domnul Ion o sa afle TOATA TARA SAU CHIAR MAI MULT in mai putin de 1 zi si ai facut tot ceea ce a facut vecinul si in plus poate ai adus o realizare buna chiar daca dai din gura si de bine si de rau...

| anonim_4396 explică (pentru Robieski):

Mai draguta? cei foloseste unui om daca castiga viata aceasta ca domn.dar isi pierde sufletul ca OM?

| Robieski a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce sa-l piarda?

| anonim_4396 explică (pentru Robieski):

Fiindca nu are grija lui, si nu are nimic de dat la schimb pentru el?

| Crixy a răspuns:

Motivul este simplu,lipsa educatiei,atat de acasa cat si de la scoala.Iar efectul de turma este foarte evident mai ales la noi.E de ajuns sa iesi pe strada sa vezi ca mai toti baietii au aceleasi freze,asculta acelasi gen de muzica (de se poate numi muzica),aceleasi haine,sau stil.Iar despre fete acelasi lucru,nu deosebesti una de alta,aceleasi toale,cizme,par,etc.Iar daca unul este diferit bineinteles ca este etichetat in tot felul,desi acel om poate are destula minte incat sa nu se includa in turma de retardati.Un sfat,inainte de a judeca pe cineva uitati-va mai intai in oglinda,la cum scrieti, ce cunostinte despre lume aveti, ce muzica ascultati, si dupa judecati. Celor ce le e frica sa fie etichetati, eu zic sa nul va temeti, ci aratati ca aveti un pic de creier incat sa va deosebiti de restul turmei.

| Arsius a răspuns:

"Democracy is so overrated" se spune in serialul absolut genial House of Cards.
Democratia pe care o traim noi este doar o impresie de democratie. Daca esti putin atent pe la stiri ai sa vezi ca oricine este impotriva presedintelui este trimis in judecata. Asta se intampla cel putin la noi in tara...iar democratia americana laughing imi vine sa rad. Cea mai democrata tara din lume unde exista doar 2 partide politice si unde inca se practica sclavagismul laughing

| anonim_4396 explică (pentru Arsius):

Wtf, Ponta il calca in picioare zilnic la tv pe Basescu si e liber.

| Arsius a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti cumva basist? Ai grija ca pentru astia exista toleranta 0 inclusiv din partea mea

| anonim_4396 explică (pentru Arsius):

Nu sunt de niciun fel, dar mi-e greu sa cred ca exista oameni care se lasa asa prostiti pe fata.