| Madda_3260 a întrebat:

Cine l-a creat pe Dumnezeu?
In mod normal se stie ca El a existat din totdeauna dar nu mi se pare prea logic. Nu totul are un inceput?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Ombladoane, ai o logica pe care daca te-ai baza te-ar calca masinile parcate.

33 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

ALYNetc14 Poate ne spui si tu ceva concret de la tine..nu numai ce copiezi de pe net.

| Parintele a răspuns:

Iar incepi ci jignirile.

| psiholoaga a răspuns:

Treaba cu 'crede si nu cerceta' de unde e? Am mai auzit-o odata si persoana a spus ca din biblie. Eu nu am gasit-o. Poate e de la preoti?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

O fi vreun Dumnezeu mai mare decat Dumnezeu care l-a creat si tot asa, ca papusile alea rusesti care le scoti una din alta!

| fabiola a răspuns:

Nu amesteca stiinta cu religia! Nu ajungi la nici un rezultat!

| gabrielutzu a răspuns:

Iubito, tu de unde ai "aterizat"? happy

| lia a răspuns:

Asta este o intrebare la care nimeni nu iti va putea da un raspuns concret. Tocmai pe acest lucru se bazeaza crestinismul "crede si nu cerceta"

| lia a răspuns:

Sintagma "crede si nu cerceta", nu este din Biblie.
Am folosit aceasta zicala, pentru ca am considerat-o potrivita pentru intrebarea adresata de Madda. Ideea este ca nu exista rationalizare, tocmai asta este esenta credintei, a crede neconditionat.

| lia a răspuns:

@Shery, daca ai observat la al doilea raspuns dat de mine, am scris inca de la inceput :
Sintagma "crede si nu cerceta", nu este in Biblie.
Nu inteleg ce ai incercat tu sa imi demonstrezi prin cele scrise de tine, de contrazis nu ma contrazici.

| Shery a răspuns:

Pt. lia. De fapt in Biblie nu scrie nicaieri crede si nu cerceta. acela este un concept filosofic al lui Celsus, care era opozant al religiei crestine.
In Biblie scrie foarte clar: Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide. (Matei 7, 7-8).
Si tot in Biblie scrie ca Dumnezeu este din vesnicie si ca El este inceputul si sfarsitul. Probabil ca este greu pentru mintea umana sa cuprinda vesnicia, cu toate ca ea exista. Dar cum noi suntem limitati, incercam sa limitam totul la capacitatile noastre.

| Midnight Rain a răspuns:

"Daca Dumnezeu ar fi destul de mic pentru a fi inteles pe deplin, atunci nu ar mai fi suficient de mare pentru a I ne inchina." - Evelyn Underhill

| greg a răspuns:

Bai frate daca sunteti voi asa logici creati-va pe voi supraoameni.

| lbtc a răspuns:

Scriitorul ateu Bertrand Russell menţiona în cartea sa "De ce nu sunt creştin" că dacă este adevărat faptul că toate lucrurile necesită o cauză atunci Dumnezeu trebuie să fi avut o cauză a existenţei Sale. El a tras apoi concluzia că dacă Dumnezeu a trebuit să aibă o sursă sau cauză a existenţei Sale, atunci Dumnezeu nu a fost Dumnezeu (şi dacă Dumnezeu nu este Dumnezeu, atunci cu siguranţă că nu există nici un Dumnezeu). Aceasta este practic o formă mai sofisticată de a pune o întrebare în alt fel decât o pun de regulă copii când spun: "Cine L-a creat pe Dumnezeu?". Chiar şi un copil ştie că lucrurile nu apar din nimic, aşa încât dacă Dumnezeu este "ceva", atunci El trebuie să fi avut o sursă de asemenea, nu?

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu.

| lbtc a răspuns:

Cu aceasta intrebare cred ca lanseziideea de existenta a mai multor Dzei... a universurilor paralele...

fiecare univers cu Dzeul lui ceva de genul acesta...

dar chiar si asa tot s-ar pune problema care dintre acei Dzei este cel Suprem...

deci ca sa nu mai creem aiurea ...personal cred ca este un singur Dzeu.

ca sa clarificam putin :

"mod normal" - este o categorie inventata de oameni
"a exista" - este un verb care implica pe Dzeu ca fiind existent deja ...deci este +infinit O -infinit deci zero - timpul si antitimpul la un loc...
"logic" - logica in general este gandire umana ...Dzeu poate ca sfideaza logica
"totul" - ca Tot?
"inceput" fata de ce?

_ deci oricat vom incerca sa explicam parametrii acestia si sa gasim ocale comuna de dialog nu cred ca vom reusi sa gandim cu exactitate acelasi lucru sau sa ne transmitem. dar sa incercam...

Mistic se disting "Trei moduri Temporale"
_Timpul Precosmic (cand Dzeu face planul Creatiei doar de El stiut)
_Timpul Actului Divin Cosmic (tot doar de Divin stiut)
_Timpul propriu de creatie -astral normal al nostru.

Primele sunt "Timpul Sacru", ultimul este "Timpul fizico-biologic".

Deci toate referirile la faptul ca sunt unii care stiu de timpul sacru sunt speculatii ...este o taina si este mai bine sa ramana asa...

| zuzu_1842 a răspuns:

HEHE...bai frate...pe isus la facut dumnezeu dar pe dumnezeu? cine.si inca ceva...nu se zicea ca alcete sexuale intre membrii familiei este un maaree pacat... ei bine daca stau sa ma gandesc adam si eva cam asta au facut.au facut copii care aacestia la randul lor au facut copii intre ei.laughing deci asta rezulta ca suntem facuti din pacat...hai farte...sa ne trezim happy...parerea mea e ca DUMNEZEU NU EXISTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stim doar atat ca Dumnezeu a facut din,, nimic " lumea ...deci asta presupune ca pana atunci nu a mai existat nimic si nimeni ...nu ne putem imagina clar ...la fel ca si calculatoarele uite un exemplu

Un 386 e limitat si mic ca resurse, ca memorie ca si procesare fata de un Pentium 4 nu?

Asa e facut si omul limitat... tu ai face o jucarie mai inteligenta ca tine care sa iti cunoasca viata ta?
Nu cred!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai oameni buni, de ce e asa de greu sa fie oferite argumente concrete, logice, rationale pentru existenta lui dumnezeu? Nu sunt idiot sa accept raspunsuri de genul "dumnezeu e alfa si omega" sau "crede si nu cerceta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriitorul ateu Bertrand Russell menţiona în cartea sa "De ce nu sunt creştin" că dacă este adevărat faptul că toate lucrurile necesită o cauză atunci Dumnezeu trebuie să fi avut o cauză a existenţei Sale. El a tras apoi concluzia că dacă Dumnezeu a trebuit să aibă o sursă sau cauză a existenţei Sale, atunci Dumnezeu nu a fost Dumnezeu (şi dacă Dumnezeu nu este Dumnezeu, atunci cu siguranţă că nu există nici un Dumnezeu). Aceasta este practic o formă mai sofisticată de a pune o întrebare în alt fel decât o pun de regulă copii când spun: "Cine L-a creat pe Dumnezeu?". Chiar şi un copil ştie că lucrurile nu apar din nimic, aşa încât dacă Dumnezeu este "ceva", atunci El trebuie să fi avut o sursă de asemenea, nu?

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as zice bai ateule (naiv) as zice rezumatul textului ce am scris. Si este mai bine sa va prezinte cineva expert in domeniu toate dovezile si explicatiile ca pe un om simplu il luati in ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate.de ce crezi ca se numeste "credinta"=a crede in Dumnezeu. Daca nu crezi, e treaba ta...Fiecare cu convingerile lui... Oricum Dumnezeu exista, chiar daca crezi in el sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da.Inceputul e Big Bang-ul. ce atata stres cu dumnezeu budha mahomed si altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand este vorba de dumnezeu sa stii ca se pot exclude multe teorii ca de exemplu tu ai spus ca totul are un inceput si poate ca aceasta putere divina nu avut un inceput pare foarte greu de crezut dar asta e ceea ce cred eu sincer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi eu cred ca DUMNEZEU a venit de undeva, nu cred ca a aparut: asa simplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradoxal, Dumnezeu e un tip dat dracului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, uite am postat pe un blog ideea mea de Dumnezeu. http://eveniment.blogspot.com/2010/12/cine-l-creat-pe-dumnzeu.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai are un inceptu si eu vreau sa aflu de unde vine Dumnezeu nu imi dau seamaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste explicatii interesante: http://www.godandscience.org/apologetics/who_created_god.html

| vladionut94 a răspuns:

Da totul are un inceput pe pamant dar in rai sau in iad are numa un inceput si un sfarsit pana la jucata universala cand are tot doar un inceput si atat fara sfarsit
ps: de ce tot timpul gandim doar din interior unei cuti,, metaforic vorbind si nu gandim si din exterioru ei unde se afla mai multe decat in interioru cutiei