| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca odata cu moartea omului,moare si constientul, si subcontientul? Dar inconstientul?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu vad cum ar putea constientul/subconstientul sa existe independent de creier.
Dar ce stiu eu, doar exista o pseudoteorie stiintifica ce incearca sa dovedeasca si aceasta posibilitate.

| RAY a răspuns:

O data cu moartea moare totul

| Mădă0611 a răspuns:

Creierul e fix ca un calculator. Informatiile sunt stocate pe hd, daca il distrugi, mai poate exista vreo "energie a acelor informatii"? Mai exista acele informatii dincolo de "moarte" (distrugerea hd-ului)?

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

De fapt nu poti absolut nimic de pe un hard-disk. Nu ca as crede in reincarnare sau in alte forme de supravietuire a constiintei, eu nu prea le am cu credintele, de niciun fel. Zic si eu, asa, sa ma bag in seama. :D

www.youtube.com/watch?v=G5s4-Kak49o

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Nou problemou. Oricum ma plictisesc laughing
Eu n-am zis ca le stergi de nu stiu unde, ci ca distrugi acel ceva pe care sunt scrise/stocate. Ca da nenea exemplu cu cartea, daca exista un singur exemplar si nimeni din secolul asta n-a citit ce scrie in el, daca il arzi, sau il distrugi, informatia se pierde de tot. Sau revenind la creier, nici o informatie stocata nu e stearsa, totusi nu iti amintesti primele tale cuvinte, dar daca ai vreun accident sau vreo boala care distruge acei neuroni care detin acele informatii, o sa le pierzi pentru totdeauna.

De exemplu CCleaner are o optiune "drive wiper - free space only", care cred ca sterge fisierele ascunse de comanda delete, ca sa spun mai corect. Exista programe cu care poti salva ce ai sters, si asta te pune pe ganduri, chiar erau sterse chestile respective? Nu.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca singurul element care ar putea sa distrug complet ar fi focul. Nu cred ca vreo amintire ar putea supravietui transformarii termice. Nu-s eu om de stiinta, dar zic si eu. Cat despre amintiri, se pare ca avem acces la detaliile asupra carora concentram mai puternic atentia, nu stiu ce se intampla cu celelalte, nu prea cred eu in subconstint, sunt stocate undeva in memorie, dar in final, cand creierul se opreste, dispar si ele.

| Oana92 a răspuns:

Subconstientul este o traducere proasta a termenului ''inconstient''. Exista constient, inconstient si preconstient.

| drutzix a răspuns:

Moartea e sfarsitul. Gata cu viata asa ca bucura-te cat o ai.
Tot ce reprezinti tu este in creierul tau, dupa ce mori ala putrezeste saracul.
Uite un citat bun al lui Mark Twain
"Am fost mort mii de ani inainte sa ma nasc. De ce sa fiu deranjat de moarte?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inconstientul moare primul! Doar e inconstient...

| Porcusorul a răspuns:

Constiinta si subconstientul, personalitatea si modurile de gandire sunt doar suma experientelor si a modelelor stocate in neuroni. In prima jumatate a secolului XX s-au facut multe experimente neurologice pe subiecti umani prin lobotomii, sectionarea legaturilor neuronale dintre emisferele cerebrale si asa mai departe. Erau brutale aceste teste, dar unele din ele au putut distruge total atat constiinta pacientului, cat si modelele comportamentale intuitive (subconstiente). Astfel de rezultate s-au obtinut prin deteriorarea doar a anumitor parti cheie din creierul uman, cea mai mare parte ramanand in perfecta stare.

De asemenea, trebuie sa ne gandim si la bolile degenerative ale creierului, cele care cauzeaza moartea rapida a neuronilor; Alzheimer, de exemplu. In foarte multe cazuri, constiinta pacientului, personalitatea, amintirile, dispar cu ani de zile inainte de moarte.

In concluzie, totul este provenit din procese neurochimice. Tot ce gandim, tot ce suntem, tot ce credem si tot ce simtim. Nu numai ca deodata cu moartea vom disparea noi, ca personalitati, ci sunt sanse ca din cauza unor boli degenerative sau a unor accidente (vasculare, de munca sau de masina) sa "disparem total" cu ani de zile inainte sa murim.

| Mi_Nam_Go_1993 a răspuns:

Odata cu moarte omului moare trupul. Iar sufletul sau energia intra intr-o alta dimensiune subconstientul, constientul si inconstientul se leaga de aceasta energie numita suflet, care este pastrat in creier atunci cand corpul functioneaza, iar in momentul in care inceteaza din a functiona, energia cu toate informatile se transfera in alta dimensiune. Iar atunci cand te renasti intr-un alt corp revine la locul ei stergand informatile anterioare ( care pot fi reafuse) pentru a face loc informatilor noi. Ca sa iti raspund pe inceteles cele 3 lucruri insirate de tine nu mor!

| drutzix a răspuns (pentru Mi_Nam_Go_1993):

^Citation needed^
Pe bune ai niste dovezi pentru fabulatiile alea?
Mor de nervi cand va vad asa de...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mi_Nam_Go_1993):

Crezi in reincarnare sa inteleg...eu nu o vad ca fiind logica, intrucat nu e demonstrat ceea ce spui