| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati descrie voi lumea fictiunii literare? Ce este ea? happy

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

O oglindă a realităţii, doar că se ştie, oglinzile nu sunt întotdeauna perfecte, există şi oglinzi strâmbe, care schimbă, deformează imaginile, de aceea lumile fictive sunt uneori mai ciudate, mai urâte decât cea reală, există însă şi oglinzi magice, în ele vezi universuri fantastice în care ţi-ai dori să poţi rămâne pe veci...De altfel, de-a lungul istoriei, oglinzile au fost considerate obiecte periculoase, se spune că-ţi pot fura sufletul şi te poţi pierde în ele. Şi nu se întâmplă aşa şi în cazul cărţilor? Îţi fură un strop de suflet îmbogăţindu-te în schimb cu o poveste...

17 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

O lume in care domneste imaginatia si ratiunea nu isi are locul decat la coada maturiilaughing

| Bacemi a răspuns:

Realitatea transpusa virtual si alterata de modul de gandire al unor autori.

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Fictiunea este partea imaginara a operei literare.am invatat prin cls a5-a.este partea imaginara a operei literare. ea imbogateste si sporeste mult opera respectiva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Visator.trebuie.sa.fi.si.sa.crezi.ca.acea.fictiune.poate.fi.reala.Uneori.toti.neam.visat.intro.lume.a.noastra.Uneori.aceasta.lume.e.frumusetea.imaginara.aminti.celui.ce.o.creaza.Cu.respect.STELIAN

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lumea fictiunii= lumea adevarata, gandita si imbogatita din perspectiva fiecarui autor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acolo se oglindeste dorinta fiecarui autor de a ne reda ceva iluzoriu in contradictie cu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O lume in care sunt redate ideile sau aspiratiile autorilor.Fictiunea literara este o fabrica de vise.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-au placut raspunsurile.Mai ales cel dat de Aqualuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doua lumi paralele care nu se vor intalni niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lumea jocurilor d ecalculator?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu stiu cve esti caut si eu si va voi spune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintirile unui autor din copilarie sau imaginatia care il duce in viitor sau pur si simplu creeaza o intamplare cu gandurile sale...

| Ea.e. a răspuns:

Ganduri ale unor autori care si'ar fi dorit o viata ca aia.

| symo_2617 a răspuns:

Ceva imaginar...si minanat cand un autor deja viseaza...

| xenama a răspuns:

Este o lume in care te descarci te toate problemele si uiti ca traiesti intr-o lume reala.

| dudy01 a răspuns:

Eu cred ca lumea fictiunii literare reprezinta o lume in care fiecare autor transforma orie lucru intr-un miracol, in care sunt spuse, prin acest lucru, ideile sale (ale autorului). Aceasta este parearea mea despre "lumea fictiunii literare".