| christian90 a întrebat:

Cum se calculeaza tensiunea dupa redresare si filtrare? Am cautat pe net doua zile dar tot nu imi dau seama prin atatea notatii si formule care nu prea imi spun de unde vin. Mentionez ca folosesc un transformator cu priza mediana, punte de diode si evident un capacitor printre altele.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune aparatul de măsură pe sursă, după filtrare și citești indicația. Realitatea diferă față de modelele ideale, întotdeuna!

| NGheorghe a răspuns:

Direct cu aparatul de măsură. Tensiunea se calculează atunci când cunoști numărul de spire din primarul și secundarul transformatorului + tensiunea de întrare... Deci deci n-ai nicio șansă.

Răspuns utilizator avertizat