| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

De ce crestinii spun ca "se roaga pentru tine" cand ai boli in mare parte invizibile, cum e cancerul, dar cand ai problema vizibila, cum un picior amputat, nu spun niciodata ca se roaga sa iti creasca inapoi?

Cumva nu sunt sinceri nici cu ei?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca ei stiu ca nu iti va creste. De ce ar trebui sa se mai roage?

| Lidia09 a răspuns (pentru darrio2007):

Asta e o prostie, poate să se roage să-l vindece de cancer, dar că să-i restabilească piciorul. Ei singuri se încâlcesc în asta. Ar trebui să se roage pentru înțelepciune lor, nu pentru piciorul omului amputat

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru darrio2007):

Pai nu e dumnezeu atotputernic? Cancerul e cea mai necrutatoare boala, de e ar avea putere asupra ei

| Simpatic a răspuns:

Si cancerul poate fi vizibil, exista tumori la vedere de exemplu
dar nu despre asta este vorba aici din cate se pare...
are si rugaciunea menirea ei sa stii, sa intareasca psihic pe cel care trece printr-un necaz!
eu nu prea sunt de acord ca altii trebuie sa se roage pentru o anumita persoana, dar in dogmatica crestina exista anumite chestii care spun ca una este sa se roage 1 singura persoana si alta este sa se roage 1000 de persoane pentru aceeasi cauza, nu le dezbat aici nu-s preot!
pentru cei care nu cred, exista documentare care au aratat clar faptul ca cei care au credinta trec mai usor peste operatii complicate de exemplu,cat si peste afectiuni!
crestinii leaga rugacinea strict de comuniunea cu Dzeu, iar oamenii de stiinta au inteles ca rugaciunea si credinta pot fi o forma de putere psihica (un fel de meditatie) care in anumite imprejurari duce pana la vindecarea unor afectiuni, alteori la diminuarea problemelor medicale...o forma inalta de autosugestie si concentrare!
are si logica cand esti abatut si la pamant psihic si fizic orice afectiune grea iti poate fi fatala, cand esti increzator si pozitiv, ai si credinta ca o putere Suprema te va ajuta, treci mai usor peste probleme si iata ca unii au ajuns chiar la a se vindeca, cu credinta si implicit cu MEDICAMENTE sau operatie, de la caz la caz, nu ar trebui nimeni sa se trateaza cu rugaciune si credinta fara MEDIC!

...dar nu creste nimanui un picior sau o mana!

| gabicoo a răspuns:

Cancerul se mai poate vindeca - piciorul nu crește la loc oricât te-ai ruga.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Bigotism. Chiar daca se roaga toti crestinii din lume nu-ti vor vindeca nici o boala. Daca ar fi asa, nu ar mai fi oameni bolnavi.
Ca in biblie scrie ca Dumnezeu este milostiv. Ce milostivenie denota daca e ataa lume bolnava? Asta se intampla ca nu exista sau nu este atotputernic cum ne invata scriptura. Vorba lui Eminescu: "Religia, o fraza de dansii inventata, Ca cu a ei putere sa te aplece in jug."

| Lidia09 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu cred că folosești corect termenul de "creștin" și te încâlcești singur. Oare doar cu numele poți fi creștin? Nu. Evident! Adică ca să poți să te numești cu adevărat creștin trebuie să fii exemplu să vadă oamenii în tine că nu ești ca restul. Și să împlinești Biblia. Poți să mă numesc și eu "creștin", dar să umblu cu furatul, cu amăgitul, cu amenințări și etc. În lume toți sunt așa numiți "creștini", dar cine se comportă ca unul? Și preoții au uitat să mai fie cu adevărat creștini.(fără supărare) Adică se duce un biet om ostenit de soartă și viață grea și care abia o mai duce să se elibereze de păcate și griji acolo la biserică, dar și acolo i-au bani. Nu cred că-i normal ca fiind părinte să ei bani de la bieții oamenii. Adică sunt mai multe moduri de a face bani. Și la urma urmei cine-i omul ca să judece? Eu cred că există Dumnezeu, și nu înțeleg de ce nu aș face-o faptul că eu sunt sănătoasă și că reușesc să trec prin viață sănătoasă o consider ca o binecuvântare. Faptul că totul în jur este de o frumusețe așa incredibilă nu cred că nu a stat și nu stă cineva în spatele acestor lucruri și care are grijă de toate. Noi ca oamenii care suntem mici ar trebui să credem că există Dumnezeu și că El este peste toate. Sincer eu ca fiind fată nu am mereu capacitatea de a mă păzi (de exemplu când merg noaptea pe stradă sau când e vreun cutremur) cred că fiecare ține la viața lui și atunci când e pericol realizezi că există Dumnezeu. Așa că mă încred în cineva cum ar fi Dumnezeu și știu că există. Oricum trebuie să simți pe pielea ta ca a realizezi unele lucruri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Lidia09):

Da, ai dreptate, numai tu esti crestina. Si sectele voastre religioase.
Dar intreb: turcii care cred in Alah, sunt crestini? Dar evreii, care sunt numiti poporul lui Dumnezeu, dar au trecut in Talmud ca orice dusman trebuie ucis, sunt crestini?
Imi zici ca ma incalcesc. Fata draga am studiat pe larg religiile, asa ca ar fi bine sa-ti vezi de lungul nasului.

| Lidia09 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Hahaha mai trebuie să studiezi dragule. Nu-ți mai spun nimic te las cu informațiile pe care le ailaughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Desigur, tot ce este altfel decat credinta voastra bigota, este eronat.

| ioana748 a răspuns:

Of, Dumnezeu sa te ierte ca vorbesti bazaconii.
❤️

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ești un analfabet funcțional și ateu!
Analfabet pentru că rugăciunea de sănătate nu a fost inventată de creștini, e din epoca zeilor și politeismului.
Organismul uman și nu numai, nu are funcția de regenerare. Orice organ vei pierde, nu va crește altul la loc.
Iar, referitor la vreo boală grea, gravă, să te ferească Dumnezeu de așa ceva în viață, căci toate icoanele, moașele vei săruta să te faci bine, vei face pelerinaje, vei merge la slujbe.
Dar așa e omul, cât e sănătos și totul îi merge bine, ia în râs religia, învățăturile creștine, clericii, dar când dă necazul, devine un creștin practicant total!

| ioana748 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Probabil de aceea doar prin suferința descoperim pe Dumnezeu, noi refuzam altfel.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru ioana748):

Corect!

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru ValentinMihai78):

Si cand am fost bolnav tot ateu am ramas. N-ai raspuns la intrebare. Dumnezeu vindeca cea mai necrutatoare boala, dar nuare putere sa creasca un membru inapoi?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Dumnezeu vindecă doar celui care crede în El. Iar, referitor la creșterea unui membru, așa ceva nu a inclus Dumnezeu în Geneza.
Nici omului, nici altor vertebrate, viețuitoare.

| KovacsB a răspuns:

In cazul tau se roaga sa-ti creasca putin creier.
Si este vizibil.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Dacă Dumnezeu ar crește tuturor picioarele la loc, oamenii n-ar mai avea de ales decât să creadă în El, dar aceea n-ar mai fi o credință autentică, benevolă, din dragoste, ci una din frică sau interes.

Dar la cancer, îndoiala încă mai poate să lucreze, iar cine nu vrea să creadă, poată să rămână necredincios în continuare, chiar și dacă cineva e vindecat de cancer incurabil.
Poate i-a pus doctorul un diagnostic greșit, nu-i așa?

| Lidia09 a răspuns:

Păi ei cred că Dumnezeu există de aia se roagă. Dumnezeu cunoaște inima omului și dacă se roagă cu adevărat fără fățărnicie și cu multă credință și dragoste pentru persoana care este în necaz, atunci este ascultată. Dar asta nu înseamnă că dacă s-a rugat o dată gata te vei face bine(dar nu la icoane, fără supărare, dar eu nu cred că icoanele au vreo putere, ci este scris că cel care este în nevăzut are putere. Sunt informată, pentrucă am citit Bibliahappy, aceasta necesită timp și o credință neclintită și alte chestii. Oamenii care nu doresc să moară și atunci când nu mai au nici o speranță chiar și medicul nu poate face nimic își pun încrederea în Dumnezeu.(asta în cazul cancerului).
În cazul piciorului amputat e o prostie și o mediocritate să te rogi că v-a crește înapoi. Face Dumnezeu minuni, dar după ce piciorul a fost amputat nu poate să crească la loc. Mărog Dumnezeu are puterea să-l facă să crească, dar omul are nevoie de o credință enormă și fără vreun păcat ca să se întâmple asta. Poți să te rogi pentru el să se facă bine de boala pe care o are și să nu fie mai gravă. Așa că nu te încalci ci gândește logic.

| CracanelTrasPrintrunInel explică:

Ce comentarii ironice Si cate blockuri am primit. Imi place ca nu va puteti explica propria credinta si jigniti foarte usor. Cred ca Dzeu e mandru de voi laughing