| wdexwjmwd a întrebat:

Destinul depinde de noi sau noi de destin?

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Care destin?

| Sentinel a răspuns:

Stii cum cred eu ca e cu destinul? E ca si cum ti-ai programa ceasul sa te scoale a doua zi la ora 7 dimineata. Te culci seara iar apoi incepi sa visezi. Poti face ce vrei in vis, nimic de ceea ce vei face nu va schimba faptul ca la ora 7 te vei trezi. La fel cred ca e cu viata omului, iti alegi destinul inainte de intruparea fizica, poti face si lua orice decizie in viata pe pamant (liber arbitru), dar destinul tau nu se va schimba fata de data dinaintea intruparii pe pamant.Ti-ai trasat dinainte drumul in viata si e imosibil s nu ajungi la destinatie. Poti da prin gropi e alegerea ta, dar alegerile iti sunt limitate de deciziile tale dinainte de intrupare. Si daca crezi ca tu cel dinainte de intrupare esti tot una cu cine crezi tu ca esti, te inseli.

| Dumnezău a răspuns:

Voiai sa spui in loc de "destin","procesul deciziilor noastre pripite,stupide sau calculate", nu? Hai, iertam de data asta naivitatea karmatica fatalista, dar sa nu se mai intample si data viitoare, bine?!

| shadovv a răspuns:

Destinul nu exista deci e irelevant ceea ce ai intrebat tu.

| sabin89 a răspuns:

Ce-i aia destin, coane Fanica?

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Ei lasa, ca n-o fi un capat de tara. Tu stii ca te apreciez. Da-mi si tu unul in schimb sa fim chit si gata.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Monumental nu am palinca, dar am niste Hennessy - very special cognac. Produced and bottled in Cognac, France. Sa bem, ca mergem!

| Musique a răspuns:

Nu există destin.

| Downfall a răspuns:

Nu există destin, există viitor; iar faptele, acţiunile şi gândirea noatră din prezent determină acest viitor.

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Hmmm... Am gasit pe net un citat de genul:
"Destinul este scris, insa exista si locuri goale unde scrie cu litere mici CUM DORESTI"
iti dau un exemplu concis:
Cand tata a venit in orasul asta nu s-a gandit ca la sute de km de casa se va indragosti de o fata cu 20 de ani mai tanara pe care avea in plan sa o concedieze. Dar apoi, au DECIS sa fuga impreunabig grin

| RAY a răspuns:

Destinul depinde de noi

| DimLight a răspuns:

Amandoua

| TiffanyღBJ a răspuns:

Eu cred ca noi depindem de destin si viata mi-a demonstrat asta de multe ori. Destinul ne este trasat in linii mari, putem sa il mai schimbam pe alocuri, sa mai intarziem sau sa evitam temporar anumite lucruri, dar pana la urma tot acolo ajungem.

| i86e2 a răspuns:

Destinul depinde de destinul destinului, evident. laughing

| mihaitaLGP a răspuns:

Noi suntem responsabili de proprile actiuni.

Construim proprile relatii clipa de clipa prin alegerile facute in functie de proprile prejudecati si experienta acumulata pana in acel moment.

Destinul este doar o interpretarea a subconstientului prin doctrina.
Suntem categorii de oameni cu evolutii mentale si spirituale diferite.

Actioneaza si iti vei contruii propriul destin in functie de ce am explicat mai sus.

| MariaChrii a răspuns:

Tu iti influentezi destinul daca te lasi condus de soarta spunand asa mi-a fost scris esti un om slab usor influentabil si care nu vrea nimic de la viata deci noi influentam destinul prin actiunile noatre bune sau relebig grin

| invisibleboy a răspuns:

Nu cred in destin, noi ne influentam propria viata.

| emignon a răspuns:

Foarte multe lucruri depind de destinul creat nu de Dumnezeu,ci de oamenii apropiaţi din familia noastră şi mai ales de cei care-au trăit înaintea noastră
Oamenii le fac destinul celorlalţi,cu gândul că astfel le va trece frustrarea şi furia pe care le au în suflet; dar observă mai târziu cei ce au talent şi îşi deschid ochii minţii lor originale,că toată,,truda",nu numai că e inutilă,dar şi-au făcut cel mai mult rău lor înşişi împiedicându-i pe alţii să-şi trăiască anumite experienţe şi să-şi atingă potenţialul.

Cine împiedică pe altul, îi ia lecţia şi va avea parte de ea într-o formă sau alta.

Când nu ne reuşeşte ceva în pofida faptului că depunem clar eforturi în vederea realizării obiectivului, ar fi recomandabil să ne pară bine că nu ne-a reuşit ceva, fiindcă am scăpat astfel de răspunderi în plus şi avem astfel mai mult timp pentru noi înşine şi putem oricând,, schimba o parte din macaz" unde alţii nici nu se aşteaptă. Succes!

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Am auzit ca la nasterea fiecarui om, deja i se stabileste destinul, adica viitorul, asta insemnand ca noi nu putem schimba nimic, caci cum ne-a fost hotarat trebuie sa se implineasca

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Porcarielaughingexemplu:cum ar fi noi putem alege de cand ne nastem ce vom alegehappyrai sau iad...cum? cum ne vom comporta

| NuDauNiciunNume a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Nu la asta ma refeream, ma refeream ca deja este facut un viitor pentru noi, dar nu noi alegem tongue

| MrsEinstein a răspuns:

E ciudat, dar totuşi cred că totul se întâmplă cu un motiv.
Noi depindem de destin....ciudat,nu?!

| FloryB a răspuns:

Poate ca alegerile pe care le facem sunt doar de forma, pana la urma alegand dupa destin. Daca n-ar exista destin de unde ar aparea coincidentele sau situatiile care ne marcheaza?

| ananastasa a răspuns:

Destinul, pentru cei care cred in el inseamna viitorul, iar viitorul ni-l cladim noi insine.
Daca nu crezi in destin el reprezinta un cuvant in plus in vocabularul raman.