| Mădă0611 a întrebat:

Detergentul de rufe (cel de bun simt) nu omoara bacteriile/microorganismele? Unii spun ca trebuie ca temperatura apei sa fie ridicata, peste 40 °C, altii lauda "performantele" unui detergent la sub 30 °C, pai cam degeaba scoate petele daca nu omoara ce trebuie. Deci, cum e?

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice detergent o sa isi faca treaba si la peste 40 grade asa ca spala cu apa mai fierbinte

| neutrino a răspuns:

Acesta este adevarul, motiv pentru care rufele trebuie si calcate.

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Spal la 60, si tot imi fac idei. laughing) Mai pun Ace, dar asa imi stric hainele.

| NoName0x0 a răspuns:

Maii, ai dreptate, degeaba scoate petele daca nu omoara bacteriile/microorganismele. Undeva peste 40 de grade eu zic ca e ok, insa nici prea mult. Dupa parerea mea 60 e suficient, astfel in cat sa nu distruga tesatura.

| suffarstar a răspuns:

Bacteriile fac parte din viaţa noastră,ele sunt peste tot,chiar şi în apa pe care o bei sunt milioane de bacterii,de aia apa distilată,nu are gust,că nu are bacterii. Nu te mai speria aşa de tare,lasă corpul să lupte singur,eu nu mai folosesc pastile de mult timp şi răcesc tot mai rar,organismul evoluează,devine din ce în ce mai puternic,dacă îl aperi mereu cu antibiotice şi tot felul de chimicale va rămânea mereu sensibil, ba mai mult bacteriile, virusurile suferă mutaţii şi devin tot mai puternice. Gange este cel mai poluate fluviu, şi totuși indienii îl beau fără nicio problemă, s-au adaptat.

| Mădă0611 explică (pentru suffarstar):

Mie nu mi-e frica, mi-e scarba. Imi imaginez niste gandacei mici misunand pe hainele mele, inmultindu-se rapid, macar cele curate (spalate si nepurtate) sa fie curate.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Păi noi chiar bem şi mâncăm acei "gândăcei ". laughing Cică tastatura unui computer are mai mulţumiţi microbi decât un WC public. Deal with that!laughing Oricum sunt doar nişte cerculeţe inofensive, nu-ţi doresc să fi văzut gândaci de bucătărie, printr-o împrejurare am văzut aşa ceva într-o casă şi am rămas marcat.

| sappy a răspuns (pentru Mădă0611):

Apropo,eu unul nu-i inteleg pe aceia care baga in masina de spalat tenesii sau slapii si dupa aceea, in alta zi, lenjeria intima! Unii sunt tare jegosi si nu patesc nimic iar cei care au prea multa grija au probleme! Karma is a *** big grin

| Mădă0611 explică (pentru suffarstar):

Daca pui mainile murdare pe ea. devil Pai gura e plina cu bacterii, de ce te mai speli pe dinti? devil Mergi vara cu autobuzul, vezi sa ai maieu pe tine si sprijina spatele de spatarul scaunului. O sa puti, bacteriile noi sunt baiul, altfel ai puti tot timpul, de ele trebuie sa scapi, celelalte, ale tale, raman si nu-i bai.

| Mădă0611 explică (pentru sappy):

Adidasi bag si eu, dar ii spal (cu mana, folosesc detergent) inainte sa ii spal (la masina) laughing), si nu ii bag cu haine pe care le port, eventual cu geci sau veste, care odata atinse de nu stiu ce chestii din afara sunt ca ei de murdare, dar si pe alea le spal inainte sa le spal, si asa fac cu orice chestie mai murdara, ciorapii de exemplu. Apoi ii dau masinii o spalare si clatire fara haine, cu detergent, clor sau otet, am inteles ca asta ar omori gandacei.

| Alphawolf a răspuns:

In combinatie isi fac treaba. In functie detergent si de temperatura apei(care sunt in functie de pretentii si de asumarea riscurilor), sunt si rezultatele. Trebuie echilibrat putin.

Asa cum ai si zis tu, trebuie sa ne aparam de bacteriile noi, de cele periculoase, ca bacterii, oricat ne-am spala, raman destule pe noi. Din cate am inteles(dintr-un documentar), o persoana matura, contine in corp cel putin 1, 5 kg de microorganisme, iar pe fiecare centimetru de piele, undeva pe la un milion...

| Inferno a răspuns:

Nu toate microorganismele sunt patogene. Exista o relatie de simbioza intre om si multe microorganisme.

Asa se face ca intr-un mediu 100% steril ai da ortul popii.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Si in organism nostru avem nevoie tot felul de organisme, pe pielea noastra sunt milioane de organisme

| RAY a răspuns:

Daca poti haine naturale nu din chimicale nu trebuie sa isi faci griji sunt microbi buni si rai ca si pielea moarta,daca folosesti haine din chimicale nu doar ca sunt daunatoare dar nu lasa pielea sa respire bine,adidasi intr-un studiu nu a ajutat nici un participant la un studiu mai mult ne incurca, sapunul ne scade imunitatea, sa descoprit recent ca viermi intestinali fac sa nu te racesti cum nu se stie, si noi suntem microbi dar de aia rai, distrugem natura nu ele, gandaci nu sunt mai rai ca o mustele, gandaci sunt chiar igienci

| RAY a răspuns:

Spalatul des afecteaza tot corpul
capul, distruge radacina capilara samponele
pielea cu chimicale de asta devi alergic, oare de ce?
referitor la dinti, nici un studiu nu a demonstrat ca spalarea de dinti te apara de carii, cunosc persoane batrane care au dinti la 70, 80 de ani dar si tineri fara dinti de ce?
dieta in gura avem si microbi buni dar cand ne intopam cu zahar inamicul nr1 al dinti logic ca nr microbilor rai creste
numai vorbesc de flulor o otrava
mai sunt multe chesti in fine
noi ne bagam in groapa nu microbi, virusi, daca am manca inteligent nu am avea atatea bolii

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Pe mine nu ma intereseaza sa traiesc mult, cu cat plec mai repede, cu atat mai bine, ci sa nu put, bacteriile rele put. laughing Nu toate care sunt pe haine sunt rele, dar daca le spal, ar trebui sa fie curate. Vad ca detergentul "arde" ranile de la maini, cauzate de inalbitor laughing, si de asta ma miram de ce cica n-ar omori microorganisme.

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Bifidus regularis din iaurturile Danone sunt bacterii.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai o singura viata,traiesti o singura data,apoi numai vei trai niciodata, asta e unica viata care o vei avea vreodata, nu poti vorbi asa viata e un miracol, eu in fiecare zi ma bucur ca vad lumina ca apoi numai voi exista vreodata, pentru traanspiratie e bun bircarbonatul eu l-am testat e ok, deodorantele faci nodule in timp, daca ai vedea la microscop nu ar fi trai, ce vedem noi putin, detergentul ne omoara si bacterile bune de pe piele, ba da si alergi sa le clatesti bine

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Nu-i bai, ca mori azi sau maine, tot acolo esti. Ma gandeam acum la ceva, ca cei care nu stiu de microorganisme sunt mai bolnavi decat cei care stiu, e selectia naturala. devil Oamenii nu au nimic special; forta ciuciu, rezistenta ciuciu, venin ciuciu, dar au inteligenta, n-o folosesc? mor.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

A te feri de microbi nu este selectie naturala si ai infrunta este selectie naturala, exemplu x se fereste de boala sida dar copilu lui poate lua, daca asta e imun la sida si copilu lui va vi, sunt oamenii la sat mult mai sanatosi ca astia de la oras

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Avem venin in stomac, forta acuma depinde de fiecare, sunt uni cu o rezistenta incredibila, inteligenta e relativa

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Sunt mai sanatosi ca sunt inteligenti. Si ce daca ia copilul, persoana si-a facut datoria, si-a dat genele mai departe, daca puradelu se drogheaza sau face pornache cu vreo sidoasa, doar nu crezi ca e posedat de inteligenta? Se poate sa iei sida si altfel, dar mai rar.

*Un studiu care evalueaza riscul de infectie din hainele murdare arata ca sunt 0, 1 grame (aproximativ 10.000 de organisme) de materii fecale in fiecare pereche de lenjerie intima "curata"* rolling on the floor nu toti sunt nespalati si imputiti, e fix ca povestea cu tastatura pc-ului sau telefonul mobil, care ar avea multe bacterii, pai daca te speli pe maini cand le folosesti, sunt putine, si inofensive. Banii sunt cele mai jegoase lucruri posibile, bineinteles ca daca pui mana pe ei si apoi scrii ceva la pc tocmai ti-ai populat tastatura, ca astia se inmultesc siguri, cam la 20 de minute.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Foloseste cardul atunci, foloseste manusi de unica folosinta

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Sapun, apa si atentie. :p

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ba le omoara, dar nu pe toate. Cu cat temperatura apei este mai ridicata cu atat cresc sansele ca detergentul sa omoare si mai multe bacterii. Nici chiar clorul in forma pura nu omoara 100% dintre bacterii.

| Mădă0611 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cred ca omoara tot, e cam ca acidul sulfuric. Daca omori pe cineva, il poti pune intr-o cada si sa torni clor peste fara sa risti sa ramai fara o parte din casa, ca in Breaking bad. laughing O sa-i ia ceva timp sa te scape de belea, dar cred ca o sa isi faca treaba.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu stiam ca omoara 99% dintre bacterii. Aniway, ideea este aceeasi : cu cat mai ridicata temperatura apei cu atat mai eficient este detergentul. Si la temperaturi mai joase isi va face treaba, dar nu la fel de bine. Si vasele daca ai sa le speli cu apa calda ai sa vezi ca se curata mai usor decat cu apa rece, indiferent cata reclama se face la TV. Este exact acelasi principiu ca si la rufe.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Spalare manuala?