| RAY a întrebat:

E bine daca iti traiesti viata pe principii stiintifice?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Este foarte bine. Daca ar face asta mai multi romani, am fi o tara mai civilizata si prospera.

| RAY explică (pentru sublime89):

Citesti te rog asta http://ligiapop.com/......fara-egal/ zi-mi parerea ta

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aha. Iar şi mai bine e, dacă ţi-o trăieşti şi pe cele gramaticale.

*îţi
*principii (cu doi de "i")

| Kaℓi a răspuns:

Eu nu inteleg ce inseamna sa "iti traiesti viata pe principii stiintifice" happy

| DrumuriFictive a răspuns:

Eu stiu ca viata o traiesti conform unor principii ale moralitatii. cum poti sa iti traiesti viata conform legii gravitatiei?

| αndï a răspuns:

Traieste-ti viata pe baza experientelor pe care le capeti singur, si pe baza a ceea ce simti tu ca e bine, nu iti pune baza in tot ce zic altii, nu te compara cu altii, nu pune prea mult suflet in ceea ce cred altii despre tine, iubeste-te si respecta-te asa cum vrei sa te iubeasca si sa te respecte altii, crezi in ce vrei si cauta modalitati in care sa aflii daca se poate sau nu, fii fericit cu tine si vei atrage fericirea.
De ce vrei sa-ti traiesti viata pe principii stiintifice ( AKA ce zic altii? )

| PedoBarbie a răspuns:

Out topic. Faci ce vrei cu viaţa ta, o trăieşti cum vrei.
Answer.Da e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce se intelege prin "principi stiintifice"? Exista o ordine filozofica a stiinta? Sau la ce anume te referi? Ca nu vad cum ai putea evita principile/legile stiintei.

| raduradu2014 a răspuns:

Da

| a3e6u9 a răspuns:

Da. happy

| Exilee a răspuns (pentru a3e6u9):

Da in sensul ca traim deja sau da ca intrebarea este formulata intr-un context ambiguu?
Fie ca vrem sau nu suntem supusi gravitatiei, fie ca vrem sau nu legatura omului cu mediul inconjurator este asigurata de intrge sistemul nervos, fie ca vrem sau nu este mentinuta homeostazia, fie ca vrem sau nu exista postulatele lui euclid in geometria caruia ii poarta numele. Si totusi, poate Ray voia sa sublinieze ideea omului de a sa raporta la bine ( considerand ca si illuministii ca ratiunea si alfabetizarea omului constituie casa zic asa. portretul unui om ceva mai intelept) presupun, dar principii stiintifice sunt o varietate. In fine, el stie ce avea de gand sa spuna, desi este bizar(a).

| a3e6u9 a răspuns (pentru Exilee):

Prima mea reacție la întrebarea lui puerilă a fost: avem de ales? Adică, nu e ca și cum poți să alegi să nu asculți de legile fizicii.

Pe de altă parte, tot el pune întrebări despre aloe vera și alte chestii cu "proprietăți miraculoase", deci am înțeles că el întreabă dacă e bine să ascultăm de medici și să mâncăm sănătos.

În cele din urmă, m-am gândit că poate se referă la o viziune științifică asupra lumii, de genul că femelele nu-l plac că nu e mascul alfa. Viziunea știintifică asupra lumii ar fi mai importantă de atât, ar însemna să vezi realitatea așa cum e, ceea ce nu e rău deloc, după părerea mea, deși m-ar mira să fie capabil de astfel de performanțe, având în vedere că nu poate să scrie ca lumea.

Deci, am înțeles multe din întrebarea lui, probabil mai multe decât a vrut să zică. La oricare interpretare, răspunsul e DA, deci: întrebare seacă -> răspuns sec.

| RAY explică (pentru a3e6u9):

Pe de altă parte, tot el pune întrebări despre aloe vera și alte chestii cu "proprietăți miraculoase", deci am înțeles că el întreabă dacă e bine să ascultăm de medici și să mâncăm sănătos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera

eu certez totul indiferent de cea ce e acel lucru,acuma o suta de ani idea ca am putea merge in spatiu era sf, trebuie sa dam o sansa la orice lucru asta e stiinta

În cele din urmă, m-am gândit că poate se referă la o viziune științifică asupra lumii
stiinta este descoperirea naturi, desi totul e natura
de genul că femelele nu-l plac că nu e mascul alfa.
ce legatura are femeile cu stiinta sau cu intrebarea mea, eu sunt fericit cand vad un documentar de un miliard de ori ca daca as avea o iubita
scriu cum vreau omule nimeni nu ma poate obliga sa scriu cum vrea acea persoana, ca nu scrii corect nu are legatura cu ratiunea, tu esti analfabet in sute de limbii gandeste-te la asta
eu cred ai ceva cu mine nu ma mir doar esti roman te las in ura ta pa

| Swan39 a răspuns:

Da, e foarte bine. Dar nu exclusiv.

| SteinZer0 a răspuns:

Nu ar trebui sa ceri sfaturi despre cum sa-ti traiesti viata. E alegerea ta si oricare ar fi asigura-te doar ca te multumeste.

| nkd a răspuns:

De exemplu?

| Alexandru096 a răspuns:

Da este bine happy

| Simion_Alexandru_1992 a răspuns:

Degeaba imi traiesc viata pe principii stiintifice, daca nu rezoneaza cu Cine Sunt Eu cu Adevarat.
Nu ar trebui sa ne dicteze nimeni, cum sa ne traim viata.
Ar trebui totusi, sa invatam sa ne Iubim & Acceptam pe noi insine asa cum sunt, si sa facem diferenta intre "Sunt increzator" si "Sunt increzut". De aici apar conflictele intre oameni.