Anna
| Anna a întrebat:

Este "mandria" un pacat? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| cristi a răspuns:

Mandria simplu spus este "un complex de superioritate", fata de semeni. Stefan F. Tohatan spunea: Multi dintre noi ne credem niste Titanici care navigam cu viteza prin viata simtindu-ne de nescufundat... Motto-ul nostru este " Pot sa ma descurc singur." Avem acest spirit de independenta si auto-suficienta.Tragica inselaciune.Ne indreptam cu repeziciune spre iceberg-ul numit judecata lui Dumnezeu si nu suntem pregatiti pentru impact... avem impresia ca suntem de nescufundat dar ne pandeste pericolul unei tragedii vesnice...
In ziua de azi mandria este considerata in cele mai multe "culturi" ca o virtute. Originea mandriei insa nu este Dumnezeu, ci neascultarea de Dumnezeu. "Mandria sta inaintea caderii" spune Biblia

30 răspunsuri:
| andrei009 a răspuns:

Problematica inegalitatii dintre oameni nu trebuie privita din perspectiva statutului economic sau social, ci ar trebui luate in considerare si mentalitatile unanim acceptate. Intrucat, valorile individuale si cele generale, sunt foarte adesea rasturnate, consecinta este o inevitabila confuzie care antreneaza dificultati de intelegere corecta a lucrurilor.
Atunci cand valoarea personala a unui om este recunoscuta de semenii, invidia ramane frecvent cea mai cunoscuta reactie prin care se-ncearca minimalizarea adevarului. In aceasta situatie orgoliul poate fi inteles ca o modalitate necesarade autoaparare in fata atacurilor spiritelor mediocre pentru care acceptarea valorii celuilalt este de cele mai multe ori imposibila.
Pe de alta parte, mandria exprima o reala constiintaa valorii de sine care-i permita fiecarui om sa-si pastreze nealterata demnitatea propriei fiinte. I aceasta faza orgoliul poate deveni o forma eficienta de autoaparare, deoarece contractul cu mediocritatea umana are adesea consecinte nefaste.
asadar, se poate afirma ca, atunci cand nu se transforma intr-o arma prin care omul isi umileste intentionat semenii, din cauza unui orgoliu individual exagerat, mandria in proportie limitata poate fi o modalitate eficienta de pastrare a demnitatii personale si asta fara ca sa intram in umbra pacatului. important este de stiut faptul ca foarte usor poti cadea dintr-o extrema incealalta!